Vozidlo Perun 4x4 ukázalo své schopnosti na Polygonu HUMMER

Vozidlo Perun 4x4 ukázalo své schopnosti na Polygonu HUMMER
Autor fotografie: Karel Šubrt (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Perun 4x4
22 / 02 / 2019, 19:30

Ve středu 20. 2. 2019 se konala na Polygonu Hummer akce, na níž ukázalo své unikátní schopnosti vojenské vozidlo Perun 4x4. Prezentace byla zaměřena na zpopularizování a zviditelnění vozidla prostřednictvím veřejných médií České republiky. Akce se zúčastnili i někteří z pozvaných vojenských přidělenců v České republice (Norska, Švédska, Egypta, Ukrajiny). Ukázka schopností vozidla se setkala s velkým zájmem jak ze strany novinářů, tak i ze strany přítomných vojenských přidělenců.

 

                                         

 

             perun1

             Perun2

             Perun6

Víceúčelové vozidlo Perun

Společnost SVOS spol. s r.o., zahájila v roce 2014 vývoj speciálního obrněného víceúčelového vozidla Perun pro vojenské a v sekundární roli též policejní sbory, které zajišťuje vysokou úroveň ochrany posádky proti střelbě z palných zbraní a proti následkům výbuchu min a nástražných výbušných zařízení. Vozidlo současně nabízí širokou variabilitu v možnostech volby konfigurace vozu. Jedná se o pohon 4x4, 6x6, různé typy nástaveb jako např. otevřená kabina verze Scout, uzavřená kabina verze hard-top, sanitní verze, velitelsko-štábní verze, pyrotechnická verze atd. Perun umožňuje instalaci velkého množství speciálního vybavení a vyznačuje se excelentními jízdními a manévrovacími schopnostmi (například možnost instalace zadní nápravy s natáčením kol pro provoz ve stísněných městských či terénních podmínkách). Konstrukce vozidla, které vzniklo plně ve společnosti SVOS spol. s r.o., obsahuje několik patentově chráněných řešení. Při vývoji společnost SVOS spol. s r.o. zúročila především své znalosti v oblasti ochrany vozidel proti palbě ručních zbraní a výbuchům min a nástražných výbušných zařízení, ale také zkušenosti v oblasti dlouhodobé servisní podpory v odlehlých oblastech. Vozidlo Perun proto nabízí uživatelům nejen vysokou míru bezpečnosti, ale i autonomnost v oblasti servisního zabezpečení a také adekvátní úroveň provozní spolehlivosti.

V roce 2017 Armáda ČR vybrala vozidlo Perun 4x4 pro svou 601. skupinu speciálních sil, čímž potvrdila vysoké kvality tohoto vozu, bez nichž by nemohl obstát v náročném nasazené zmíněné jednotky. Pro speciální jednotky navržená verze s otevřenou kabinou nabízí v dané třídě vozidel bezprecedentní palebnou sílu (vozidlo je na střeše osazeno otočnou lafetou pro zbraně do ráže 12,7 mm či 40mm automatický granátomet a dále čtyřmi lafetami pro kulomety ráže 7,62 mm pokrývajícími celé okolí vozidla a kromě toho může nést pancéřovky, lehký minomet), vysokou mobilitu a průchodnost terénem danou koncepcí podvozku s variabilní světlou výškou a modularitou v oblasti speciálního vybavení.

Vozidlo je na základě požadavku AČR schopné odolat následkům palby z hlavňových zbraní i výbuchu min a nástražných výbušných zařízení dle specifikace normy STANAG 4569. Zkoušky odolnosti vozu proběhly u renomované německé laboratoře IABG a plně potvrdily, že Perun s otevřenou kabinou nabízí úroveň protivýbuchové ochrany převyšující všechna konkurenční vozidla. Co do bezpečnosti představuje Perun špičkové vozidlo nabízející mimořádnou ochranu osádky, což potvrzuje i zájem zahraničních uživatelů.

Díky využití renomovaných a v NATO zavedených zkušebních laboratoří a také s ohledem na použití dílů a agregátů vozidla již kodifikovaných a zavedených v NATO je Perun plně kompatibilní pro operace v rámci zemí Severoatlantické aliance a umožňuje sdílenou logistiku s jinými typy techniky.  

V současné době Perun má ukončeny tovární a kontrolní zkoušky a prochází těmi vojskovými, jejichž završení je plánováno na polovinu tohoto roku. Na základě cenných podnětů představitelů AČR došlo v rámci zkoušek k vylepšení vozidla v oblasti schopností i k úpravám dílčích konstrukčních celků, přičemž změny zajistily zvýšení užitné hodnoty vozidla pro AČR.      

 

Společnost SVOS spol. s r.o.

Společnost SVOS spol. s r.o., založená v roce 1992 a sídlící v Přelouči, patří mezi přední evropské výrobce pancéřovaných vozidel, který pokračuje ve více než stoleté historické tradici výroby vojenské techniky v regionu. Ve vojenské oblasti společnost od svého založení zajišťuje dodávky speciální obrněné techniky pro vojenské uživatele a mezi její produkty patří například lehká průzkumná vozidla Kajman, obrněné verze vozidel Land Rover, pancéřované vozy Toyota Land Cruiser či pancéřové kabiny pro nákladní vozidla Tatra. Společnost SVOS spol. s r.o., se dále soustředí na výrobu víceúčelových vozidel a limuzín určených pro ochranu osob, terénních chráněných vozidel kategorie cross-country, vozidel pro přepravu cenin a chráněných materiálů a vozidel pro speciální použití u policie a vojenských ozbrojených složek. Součástí portfolia je také výroba pancéřování a neprůstřelných skel.

Společnost disponuje vlastním konstrukčním oddělením a také vlastním vývojem a výrobou prvků pancéřové ochrany včetně výroby balisticky odolných skel, díky čemuž je schopná zákazníkům nabídnout unikátní řešení odpovídající jejich specifickým potřebám. Při své činnosti společnost spolupracuje s předními akreditovanými balistickými laboratořemi a dozorovými orgány v EU a NATO. V rámci České republiky jsou schopnosti společnosti unikátní. Do současné doby společnost vyrobila přes 3200 pancéřových a chráněných vozidel různých kategorií, které slouží u více než stovky vládních i nevládních provozovatelů ve více než 60 zemích světa včetně desítky zemí NATO. Součástí výrobního portfolia je i spolupráce s předními automobilovými výrobci jako je například Mercedes-Benz, Renault, Volvo, Tatra a další.

Tagy článku