Vrátí se na nebe ,,starý dobrý" F-14 Tomcat?

Vrátí se na nebe ,,starý dobrý&quote; F-14 Tomcat?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: F-14 Tomcat
19 / 06 / 2018, 08:30

Je možné, aby se vrátil do služby již vyřazený stíhací letoun Grumman F-14 Tomcat? Nad touto otázkou se zamýšlí server warhistoryonline.com

Populární F-14 vstoupila do služby v roce 1974, kdy nahradila stíhač F-4 Phantom II.,a od té doby se osvědčila při řadě bojových nasazeních ve světě, jako například ve válce v Zálivu či při protitálibánské operaci Trvalá svoboda. Konec bojového nasazení letounu F-14 Tomcat přišlo před 12 lety, v roce 2006 a mnozí na tento stroj s nostalgií vzpomínají dodnes.

psali jsme: Novinky kolem Su-57: Zkušební lety s výzbrojí i potvrzení první objednávky

S rostoucími hrozbami ze strany Číny či Ruska je tak teoreticky možné, že se populární letouny F-14 do vzduchu vrátí. Server warhistoryonline.com cituje prohlášení vysoce postaveného představitele US Navy, který prohlásil, že by chtěl F-14 zpět zařadit do služby, protože ,,pohlédne-li se do budoucnosti bojového letectví, budoucnost leží v minulosti".

A to je důvod, proč by se podle tohoto nejmenovaného představitele US Navy měl Tomcat vrátit do služby. ,,Dravý" nástup letounů, jako jsou například ruský Su-57 či čínský J-20 pak nutí USA, aby vyvíjely stále výkonnější a silnější stroje, a zároveň přemýšlely nad tím, zda je možné osvědčené Tomcaty vrátit opět do služby. Tomu by podle serveru warhistoryonline.com nahrávala podpora podpora z vojenských kruhů i veřejnosti, která by si rovněž přála návrat Tomcatů.

psali jsme: Pokud Turecko nedostane od USA F-35, mohlo by nakoupit ruské Su-57

Někteří pak věří, že pro US Navy by bylo praktické Tomcaty uvést do provozu vzhledem k jeho schopnostem ničení vzdušných cílů na dlouho vzdálenost, nebo alespoň je krátkodobě použít v případě, kdyby nebyl připraven do akce dostatek novějších strojů. Realita však nejspíš bude taková, že USA se spolehnou spíše na F-35 a na probíhající modernizační program víceúčelových stíhacích letounů F/A-18E/F Super Hornet.

Na druhé straně vyloučen návrat Tomcatů, třeba krátkodobý, úplně není, za sebou má velmi úspěšnou službu v mnoha různých nasazeních, a pokud by vyvstala urgentní potřeba, Tomcaty by se mohly na nebi znovu objevit.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.