Vrcholem programu probíhajících Dnů NATO v Ostravě je premiéra letounu F-35 Lightning II

Vrcholem programu probíhajících Dnů NATO v Ostravě je premiéra letounu F-35 Lightning II
Autor: Jakub Samek|Popisek: F-35
18 / 09 / 2021, 14:30

Nejúspěšnější bojový letoun 5. generace nasazují kromě Spojených států také letectva či námořní letectva Itálie, Velké Británie, Nizozemí, Norska, Izraele, Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, očekávají je v Belgii, Dánsku nebo sousedním Polsku a dalších zemích. V Mošnově italské letectvo prezentuje základní variantu F-35A.

Nejmodernější technologie, avionika a elektronika na palubě letounu nejsou zdaleka jeho jedinými přednostmi. Letoun vyvinutý a vyráběný společností Lockheed Martin se vyznačuje nadto velmi dobrou manévrovatelností a celkově letovými výkony. A jeho tzv. radiolokační odrazová plocha (radar cross section, RCS) je udávána hodnotnou 0,005 m2, tedy pětinásobek plochy letícího hmyzu, polovina plochy letícího ptáka nebo setina plochy stíhacího letounu Eurofighter Typhoon. Například pro ruský stíhací stroj Su-27 je uváděno až 15 m2.

Jde o víceúčelový stroj určený pro vybojování vzdušné nadvlády, poskytování přímé letecké podpory pozemním jednotkám, ISR (zpravodajství, sledování a průzkum), vedení elektronického boje i potlačení protivzušné obrany protivníka, a spojuje tím v sobě schopnosti typů F-16 a A-10, ve verzi F-35B se schopností kolmého vzletu a přistání také populárního AV-8B Harrier II, nebo v námořní verzi F-35C se skloplnými křídly letonou F/A-18 Hornet.

f 35

Kromě rotačního 25mm kanónu může letoun nést až čtyři protivzdušné, protizemní či protilodní řízené střely či pumy (do budoucna je plánována také možnost vyzbrojit jej jadernými bombami B61) v interních pumovnicích, a dalších šest pak na vnějších závěsnících pod křídly - ty pak již ovšem zvyšují jeho radiolokační odrazovou plochu.

Kompaktní letoun má rozpětí 10,7 m, je dlouhý 15,7 m, vystoupá až na 18288 m, bez přídavných nádrží uletí 2220 km (bojový dolet činí 1240 km), a dosahuje nejvyšší rychlosti 1,6 Machu. Svou maximální vzletovou hmotností 31751 kg je srovnatelný například s pásovými bojovými vozidly pěchoty.

f35

První let absolvoval před bezmála 15 roky, 15. prosince 2006, a do výzbroje pak byl přijat v letech 2015-2019. Dosud bylo vyrobeno více než 690 kusů. Italské letectvo disponuje jedenácti F-35A, a dalších šest desítek strojů je objednáno. Nasazuje je 13° Gruppo (13. skupina/peruť) patřící pod 32° Stormo (pluk) Armando Boetto ze základny Amendola nedaleko města Foggia v jižní Itálii.

f35

Jednotka představuje svůj F-35A Lightning II ve statické ukázce. Není ještě bez zajímavosti, že na letošních Dnech NATO je možno kromě italské F-35 vidět i věrný model letounu v životní velikosti, do jehož kokpitu mohou návštěvníci sami zasednout a vyzkoušet si tak na vlastní kůži pocit pilota. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace