Vrtulník Merlin Mk2 jako první stroj přistál na nové britské letadlové lodi HMS Prince of Wales

Vrtulník Merlin Mk2 jako první stroj přistál na nové britské letadlové lodi HMS Prince of Wales
Popisek: HMS Prince of Wales
26 / 09 / 2019, 09:00

Na palubě letadlové lodi HMS Prince of Wales jako první stroj vůbec přistál vrtulník Merlin Mk2.

Prvním strojem, který dosedl na palubu pýchy britského královského námořnictva HMS Prince of Wales, byl vrtulník Merlin Mk2. ,,Historické" přistání se uskutečnilo v době, kdy britská nejnovější letadlová loď vyplula ze skotského Rosythu, aby se zúčastnila první fáze námořních zkoušek, která se soustředí na stabilitu této platformy a její manévrovatelností. Vrtulník provedl úspěšně přistávací manévr a vzlet celkem šestkrát.

Před rokem proběhlo na sesterské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth přistání dvou stíhacích letounů F-35B. Tato letadlová loď pak má v roce 2021 pojmout peruť americké námořní pěchoty vybavenou právě letouny F-35B.

HMS Prince of Wales, jehož cena činí 3,1 miliard liber, má výtlak 65 000 tun a může dosáhnout rychlosti 25 uzlů. Jeho dosah je 10 000 námořních mil. Paluba plavidla může pojmout 50 letounů, již zmíněné stroje 5. generace F-35B, vrtulníky AH-64 Apache, Wildcat HMA2, Merlin HM2 nebo CH-47 Chinook a stroje včasné výstrahy. Do služby má letadlová loď vstoupit buď ještě na konci tohoto roku, nebo v roce 2020.

 

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace