Vrtulník Merlin Mk2 jako první stroj přistál na nové britské letadlové lodi HMS Prince of Wales

Vrtulník Merlin Mk2 jako první stroj přistál na nové britské letadlové lodi HMS Prince of Wales
Popisek: HMS Prince of Wales
26 / 09 / 2019, 09:00

Na palubě letadlové lodi HMS Prince of Wales jako první stroj vůbec přistál vrtulník Merlin Mk2.

Prvním strojem, který dosedl na palubu pýchy britského královského námořnictva HMS Prince of Wales, byl vrtulník Merlin Mk2. ,,Historické" přistání se uskutečnilo v době, kdy britská nejnovější letadlová loď vyplula ze skotského Rosythu, aby se zúčastnila první fáze námořních zkoušek, která se soustředí na stabilitu této platformy a její manévrovatelností. Vrtulník provedl úspěšně přistávací manévr a vzlet celkem šestkrát.

Před rokem proběhlo na sesterské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth přistání dvou stíhacích letounů F-35B. Tato letadlová loď pak má v roce 2021 pojmout peruť americké námořní pěchoty vybavenou právě letouny F-35B.

HMS Prince of Wales, jehož cena činí 3,1 miliard liber, má výtlak 65 000 tun a může dosáhnout rychlosti 25 uzlů. Jeho dosah je 10 000 námořních mil. Paluba plavidla může pojmout 50 letounů, již zmíněné stroje 5. generace F-35B, vrtulníky AH-64 Apache, Wildcat HMA2, Merlin HM2 nebo CH-47 Chinook a stroje včasné výstrahy. Do služby má letadlová loď vstoupit buď ještě na konci tohoto roku, nebo v roce 2020.

 

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku