Vrtulník UH-1Y dokáže operovat i v extrémních podmínkách

Vrtulník UH-1Y dokáže operovat i v extrémních podmínkách
Popisek: Bell UH-1Y
07 / 11 / 2017, 15:00

Vrtulník UH-1Y Yankee společnosti Bell Helicopter ztělesňuje nejnovější generaci amerických užitkových vrtulníků operujících v extrémních podmínkách, od ledové Arktidy až po pouštní horko.

Bell UH-1Y Yankee, který je v současné době zvažován Ministerstvem obrany ČR jako nový typ vrtulníku pro českou armádu, je v bojových akcích prověřený stroj. Je navržen tak, aby podporoval celosvětové mise Námořní pěchoty Spojených států na další čtyři desetiletí.

psali jsme: Jaké nabídce dá nakonec ČR přednost? Italové nabídli své vrtulníky o polovinu levněji než USA

„Komerční i vojenské letouny společnosti Bell Helicopter působí po celé Evropě a celosvětově bez evidovaných nehod v období mrazu, a to včetně Policie ČR a jednotek záchranné služby,“ říká Joel Best, ředitel pro rozvoj obchodu pro Evropu ze společnosti Bell Helicopter. Klíčem k výjimečným možnostem využití typu UH-1Y Yankee jsou robustní konstrukční prvky helikoptéry, které umožňují vrtulníku operovat za všech povětrnostních podmínek, od -32 °C až do +54 °C, a to až 20 000 stop nad hladinou moře.

Provoz vrtulníku UH-1Y přitom v chladném nebo arktickém prostředí nezpůsobuje žádné neobvyklé problémy. Systémy ochrany proti ledu brání poškození indukce motoru, konstrukčních prvků i čelního skla. Při letu v mrazivých podmínkách se chrání také přívodní vstupy do motoru. Tento systém poskytuje ochranu proti nasátí ledu do motorů z proudů před vrtulníkem. Typ UH-1Y je vybaven systémy proti ledu, které chrání důležité součásti a umožňují pilotům navigaci do bezpečnějších letových podmínek.

psali jsme: Vrtulníky české armádě dodají USA nebo Itálie

UH-1Y Yankee je vybaven ofenzivními zbraněmi, dokáže se vypořádat s veškerými hrozbami, je vhodný pro převoz posádky a dokáže operovat ve složitých podmínkách. S 25 tisíci hodinami operačního bojového času, od pouště Iráku až po ledové hory Afghánistánu, je Bell UH-1Y dokonalý taktický vrtulník.

 

Zdroj: armadninoviny.cz

Tagy článku