Vrtulníková výsadková loď jako efektivní nosič pro letouny F-35B může významně podpořit sílu US Navy

Vrtulníková výsadková loď jako efektivní nosič pro letouny F-35B může významně podpořit sílu US Navy
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Wasp_(LHD-1)_Osprey_2.jpg|Popisek: USS Wasp
16 / 06 / 2019, 11:30

US Navy poslala před nějakým časem vrtulníkovou výsadkovou loď USS Wasp do sporného Jihočínského moře s neobvykle velkým množstvím letounů F-35B. Takové plavidlo s ,,funkcí" letadlové lodi může být vedle klasických letadlových lodí pro americké námořnictvo vhodným doplňkem pro další operace.

US Navy v současné době experimentuje s konceptem ,,lehké letadlové lodě" jakožto takového nosiče početně zvýšené konfigurace letounů F-35B, který by mohl podle představ US Navy převzít operace v konfliktech ,,nižší kategorie". To by umožnilo americkým superletadlovým lodím (třída Gerald R. Ford) se soustředit na potenciální ,,velké" konflikty například s Čínou nebo Ruskem, nebo na druhé straně významně podpořit palebnou sílu svazu amerických letadlových lodí.

Nosič letounů s početně zvýšenou konfigurací letounů F-35B by tak pro US Navy mohl představovat další zajímavý a účinný doplněk k různým operacím. Experimentovat s takovou platformou začalo americké námořnictvo v momentě, kdy USS Wasp měla na své palubě větší počet letounů F-35B, než má standardně. To pak vedlo k myšlence, jak nejlépe využít tyto letouny využít a integrovat je s dalšími platformami.

US Navy si s touto myšlenkou již dříve, když v roce 2016 ,,naložila" na vrtulníkovou výsadkovou loď 12 letounů F-35B. Pokusy pak podle vysokých činitelů amerického námořnictva prokázaly, že taková myšlenka představuje možnost, která by šla uvést do praxe. Na druhé straně je jasné, že taková platforma by nikdy nenahradila plnohodnotně letadlovou loď. Nicméně plavidla třídy America by mohla nést teoreticky od 16-20 letounů F-35, což už by byla velmi slušná síla.

 

Zdroj: businesinsider.com

Tagy článku