Vrtulníková výsadková loď jako efektivní nosič pro letouny F-35B může významně podpořit sílu US Navy

Vrtulníková výsadková loď jako efektivní nosič pro letouny F-35B může významně podpořit sílu US Navy
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Wasp_(LHD-1)_Osprey_2.jpg|Popisek: USS Wasp
16 / 06 / 2019, 11:30

US Navy poslala před nějakým časem vrtulníkovou výsadkovou loď USS Wasp do sporného Jihočínského moře s neobvykle velkým množstvím letounů F-35B. Takové plavidlo s ,,funkcí" letadlové lodi může být vedle klasických letadlových lodí pro americké námořnictvo vhodným doplňkem pro další operace.

US Navy v současné době experimentuje s konceptem ,,lehké letadlové lodě" jakožto takového nosiče početně zvýšené konfigurace letounů F-35B, který by mohl podle představ US Navy převzít operace v konfliktech ,,nižší kategorie". To by umožnilo americkým superletadlovým lodím (třída Gerald R. Ford) se soustředit na potenciální ,,velké" konflikty například s Čínou nebo Ruskem, nebo na druhé straně významně podpořit palebnou sílu svazu amerických letadlových lodí.

Nosič letounů s početně zvýšenou konfigurací letounů F-35B by tak pro US Navy mohl představovat další zajímavý a účinný doplněk k různým operacím. Experimentovat s takovou platformou začalo americké námořnictvo v momentě, kdy USS Wasp měla na své palubě větší počet letounů F-35B, než má standardně. To pak vedlo k myšlence, jak nejlépe využít tyto letouny využít a integrovat je s dalšími platformami.

US Navy si s touto myšlenkou již dříve, když v roce 2016 ,,naložila" na vrtulníkovou výsadkovou loď 12 letounů F-35B. Pokusy pak podle vysokých činitelů amerického námořnictva prokázaly, že taková myšlenka představuje možnost, která by šla uvést do praxe. Na druhé straně je jasné, že taková platforma by nikdy nenahradila plnohodnotně letadlovou loď. Nicméně plavidla třídy America by mohla nést teoreticky od 16-20 letounů F-35, což už by byla velmi slušná síla.

 

Zdroj: businesinsider.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace