Vrtulníky pro AČR: Neměli bychom na americkou nabídku bez dalšího přistupovat, cena musí odpovídat parametrům, zdůrazňuje poslanec Jelínek

Vrtulníky pro AČR: Neměli bychom na americkou nabídku bez dalšího přistupovat, cena musí odpovídat parametrům, zdůrazňuje poslanec Jelínek
30 / 06 / 2019, 14:30

Spolu s největším tendrem na BVP také probíhá další důležitá zakázka na výběr nových víceúčelových vrtulníků. Původní předpokládaná cena za 12 vrtulníků se odhadovala na 12 miliard korun. Americký Kongres nabídl České republice dodávku 16 vrtulníků za 24 miliard korun. Poslanec Pavel Jelínek (SPD) má k plánovanému nákupu 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu několik výhrad. V rozhovoru pro Security magazín prohlásil, že Česká republika by neměla na americkou nabídku bez dalšího přistupovat, ,,beze zbytku" by se měly zapojit české firmy do zakázky a podle jeho názoru by bylo lepší vypsat otevřené výběrové řízení a nepořizovat tedy vrtulníky cestou přímé dohody.

Podle Jelínka je klíčové, aby vrtulníky se pořídily za odpovídající cenu. Původní předpokládaná cena za 12 vrtulníků se odhadovala na 12 miliard korun. Americký Kongres nabídl České republice dodávku za 24 miliard korun. Jelínek pro Security magazín prohlásil, že se nemá ,,bez dalšího" na cenu přistupovat, cena musí odpovídat parametrům ,,Důležité je, aby cena odpovídala parametrům, politici by neměli zasahovat do výběru vrtulníku jako takového, ale hlídat cenu," uvedl poslanec.

Na rozdíl od svých parlamentních kolegů se Jelínek kloní k otevřenému výběrovému řízení než k variantě vláda-vláda, tedy přímé dohodě s USA. Podle poslance je sice je přímá dohoda jednodušší a uspoří čas a otevřená soutěž pomalejší, ale dává na vybranou více potenciálním dodavatelům třeba za nižší cenu, než je právě americké řešení.

Pokud se týče otázky výroby vrtulníků na českém území, to Jelínek podporuje a souhlasí ,,beze zbytku" se zapojením českých firem do zakázky. Nesouhlasí s potenciálním stahováním výroby z České republiky. ,,Stahování výroby je podle mě hodně nestrategické," prohlásil Jelínek pro Security magazín. Pokud by k tomu mělo dojít, existují nástroje, jak zatlačit na dodavatele, aby tady alespoň část výroby nechal.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace