Vše, co víme o budoucí generaci ruských strategických bombardérů PAK DA

Vše, co víme o budoucí generaci ruských strategických bombardérů PAK DA
Autor fotografie: YouTube|Popisek: PAK DA
21 / 06 / 2020, 13:00

A tím je míněno, co víme z ruských médií. Upustíme od bombastických zpráv Sputniku o největším a nejlepším stroji obdivovaným na celém světě a zkusíme shrnout fakta.

Ruský bombardér bude vybaven jadernými raketami schopnými zasáhnout cíle vzdálené 5 000 km 

Koncem května Rusko zahájilo výstavbu první experimentální jednotky tzv. „Perspektivního leteckého komplexu pro dálkové letectví“. Jednoduše řečeno, jedná se o nový strategický bombardér označovaný PAK DA, schopný používat mezikontinentální jaderné rakety, aniž by opustil území své vlasti.

Podle ruských médií v současné době inženýři dokončili výstavbu pilotní kabiny, zatímco celé letadlo bude dokončeno již v polovině roku 2021. A pandemie Covid-19 nezpomalila časový plán výstavby.

Konstrukce PAK DA je chystána pod nejvyšším stupněm utajení, takže je možné vycházet jen z informací, které Tupolev zatím prozradil. Stroj bude postaven jako létající křídlo (bez ocasní jednotky a trupu, který je oddělen od křídel) a bude schopen létat podzvukovou rychlostí až 1 190 km/h. To je výrazně nižší než rychlost strategického bombardéru Tu-160, který má nový PAK DA nahradit.

„Předchozí strategické bombardéry éry Tu-160 byly vytvořeny s cílem prorazit nepřátelský systém protivzdušné obrany. Díky své nadzvukové rychlosti a letovým charakteristikám mohou do stratosféry, aby se vyhnuly nepřátelským stíhačům a protiletadlovým raketám a poté shodily bomby na nepřátelské území. Letoun PAK-DA bude schopen odpalu jaderných raket, aniž by opustil ruský vzdušný prostor, “ říká profesor Vadim Kozjulin z Akademie vojenských věd.

PAK-DA by měl v budoucnu nahradit stárnoucí vozový park Moskvy sestávající ze sovětských strojů Tu-95 Bear, Tu-22M3 Backfire a již zmínených Tu-160 Blackjack.

Dnešní ruské letectvo obdrželo výkonné rakety X-555 a X-101 s dlouhým doletem, které mohou zaútočit na cíle až 5 000 km vzdálené a podle Rusů tak odpadá nutnost potřeby strategických dálkových bombardérů. Nyní bude strategický bombardér vykonávat svou misi, aniž by opustil ruské hranice a zůstane pod ochranou systémů protivzdušné obrany. 

Stealth bombardér PAK-DA bude mít schopnost nést až 40 tun nákladu konvenčních či jaderných raket a bomb. Podle zpráv z ruských médií bude mít PAK DA údajně vytrvalost až 30 hodin bez doplňování paliva při teplotách v rozmezí od -60 do +50 stupňů Celsia. Minimální životnost každého letadla bude 12 let, s prodloužením na 21 let po provedení generální údržby.

PAK DA je vyvíjen konstrukční kanceláří Tupolev již od roku 2009, a jak je u ruských vojenských projektů poslední doby obvyklé, došlo k obrovskému zpoždění celého projektu.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.