Všechny americké torpédoborce třídy Arleigh Burke osadíme hypersonickými raketami, prohlásil Trumpův poradce

Všechny americké torpédoborce třídy Arleigh Burke osadíme hypersonickými raketami, prohlásil Trumpův poradce
Autor fotografie: public domain|Popisek: Torpédoborec USS Momsen
01 / 11 / 2020, 14:00

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Robert O'Brien prohlásil, že v budoucnu mají dostat všechny jednotky třídy torpédoborců Arleigh Burke hypersonické rakety. Proces se má týkat také ponorek třídy Virginia a raketových stealth torpédoborců třídy Zumwalt

USA reagují na současný vývoj ,,hypersonických závodů" a chtějí osadit hypersonickými raketami torpédoborce třídy Arleigh Burke, a nejen je. Celý proces se má týkat i ponorek třídy Virginia a raketových stealth torpédoborců třídy Zumwalt, prohlásil Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Robert O'Brien.

Podle O'Briena má celý proces v budoucnu začít s ponorkami třídy Virginia, potom budou následovat raketové torpédoborce třídy Zumwalt a nakonec torpédoborce třídy Arleigh Burke. To by nejen podle poradce amerického prezidenta Trumpa výrazně zvýšilo sílu a smrtonosnost US Navy na moři i na zemi, protože hypersonické rakety mají mimo jiné větší dosah.

Na druhou stranu to znamená přirozeně zvýšené náklady, které s celým procesem přezbrojení vyvstanou. A především musí být provedeny strukturální úpravy a upravena odpalovací zařízení na všech torpédoborcích třídy Arleigh Burke, i těch starších, a to s sebou samozřejmě přináší nemalou finanční investici. Současná odpalovací zařízení totiž nejsou dostatečně velké, aby pojali také nové a větší rakety.

Právě u torpédoborců třídy Arleigh Burke se podle analytika a vojenského experta Josepha Trevithicka přezbrojení na rozdíl od torpédoborců Zumwalt citelně prodraží. Některé jednotky třídy Arleigh Burke totiž vstoupily do služby téměř před 30 lety, a proto musí být investovány větší finanční prostředky k tomu, aby mohly provozovat hypersonické rakety či zbraně. 

Server Defense News uvádí, že se tímto procesem pak uzavřou jednotlivé loděnice na několik let.

Pro US Navy představuje zvýšení palebné síly na jejích plavidlech jeden ze zásadních úkolů vzhledem k panujícímu zvýšenému napětí v asijsko-pacifickém regionu, ale nejen tam. Dalším klíčovým úkolem je pak zvýšit počet plavidel US Navy. SM již informoval, že budoucí plán by měl počítat až s 500 plavidly. V současné době disponuje US Navy 280 plavidly, v rámci stávající strategie má dojít k rozšíření lodí na 355 v roce 2034, přičemž se, pokud vše půjde podle plánu, významně rozroste v dalších letech, a to až na 500 plavidel či lodí.

Ministr obrany Mark Esper nechal k naplnění této představy operativně zřídit dvě skupiny, které mají pracovat na plánu, jak bude v budounu vypadat podoba US Navy, která by měla mezi 480-534 plavidly. V této strategii mají mít ,,vůdčí" roli lehčí plavidla - torpédoborce, fregaty, ale také ponorky.

 

Zdroj: Defense News, The Diplomat

Tagy článku

-->