Vulcany, Gepardy, návrat ke starším systémům. Izrael a Ukrajina řeší co s drony

Vulcany, Gepardy, návrat ke starším systémům. Izrael a Ukrajina řeší co s drony
Autor fotografie: Nara Get Archive / Public domain|Popisek: Vulcan na M163A1 během Pouštní bouře
05 / 06 / 2024, 08:45

Obrana proti rojům UAV je jednou z klíčových otázek pro všechny armády světa. V žádném případě ovšem nejde jen o palné zbraně. Zcela zásadní otázkou se totiž postupně stává především včasná detekce bezpilotních prostředků.

Situace na Ukrajině se neuvěřitelně rychle technologicky mění. Navzdory spoustě videí o útocích malých ukrajinských FPV dronů na vojáky a vojenskou techniku nepřítele začali Rusové situaci řešit rušícími stanicemi. Upravené civilní drony jsou poměrně lehkým úkolem pro rušičky agresora, který věnuje pozornost elektronickému boji (EW) již od dob Sovětského svazu. Kyjev proto musí postupně přecházet k sofistikovanějším dronům s ochranou právě proti systémům EW. Postupem času proto dochází ke změně taktiky, kdy začínají být nasazovány roje dronů s jednou sofistikovanou královnou, jež své “trubce” aktivuje až na místě útoku. Přímým důsledkem je hledání co nejúčinnějších zbraní proti této hrozbě. 

 

Snaha Izraele a Ukrajiny bránit se proti dronům

 

Jednou z nejzásadnějších potíží současnosti je ekonomická stránka obrany proti dronům. Rusové vysílají na Ukrajinu tisíce relativně levných Lancetů, Geranů-2 a dalších UAV, se kterými mají obránci velké potíže. Intenzivně se proto hledá nákladově efektivní řešení, které by třeba vzhledem k ceně rakety norského systému protivzdušné obrany (PVO) NASAMS, jehož radary detekují drony velmi dobře a jeden kus vyjde přibližně na jeden milion dolarů, více odpovídal hodnotě dronů. Lancet totiž stojí pouze kolem čtyřiceti tisíc amerických dolarů. Efektivita boje proti dronům je naprosto klíčová a Ukrajinci spotřebují spoustu střel na drony místo toho, aby je používali na sestřelování raket. 

Gep

Aktuálně se ochranou proti dronům nejvíce zabývají Ukrajina, Izrael a logicky i Rusko. Válka na území Kyjeva mluví sama za sebe a Tel Aviv válčí s Hamásem, který UAV pochopitelně také používá. IDF proti dronům zkoušejí především šestihlavňový kanón M61 Vulcan přimontovaný na obrněná vozidla. Vulcan je rotační 20mm zbraň, která se používá na amerických letadlech s pevnými křídly. Má extrémně vysokou kadenci 6 000 ran za minutu. Je sice v provozu od roku 1959, ale asi každý si dovede představit, co by udělala s rojem dronů s víceúčelovou municí PGU-28A/B, která fragmentuje do vzdálenosti 20 metrů. V cílovém prostoru by nic nezůstalo. 

 

Geprad vs drony 

 

Izrael má navíc vzrůstající potíže s Hizballáhem na libanonských hranicích. Islamistická teroristická organizace denně posílá na izraelské území velký počet dronů. Přestože Tel Aviv má jeden z nejpokročilejších systémů protivzdušné obrany na světě, jednoduše se projevuje novost nasazených UAV a musí se hledat jiná řešení. Kyjev podle Business Insideru již používá rozsáhlou síť detekce bezpilotních prostředků a velmi výrazně se zaměřuje na obranu s kulomety a protiletadlovými děly. Ty jsou namontovány na velkém množství i civilních vozidel po celé zemi.

 M61 Vulcan

Stejně jako prastarý Vulcan, se na Ukrajině projevil jako nejekonomičtější a nejúčinnější prostředek proti UAV německý Flankpanzer Gepard z roku 1976. Padesát tun vážící prostředek PVO je schopný se svým vyhledávacím radarem Siemens MDPR 12 celkem snadno vyhledávat drony v detekčním dosahu 15 kilometrů a disponuje možností automaticky zaměřit dva rychlopalné kanóny Oerlikon ráže 35 mm za pomoci laserového dálkoměru. Gepard je proti dronům doslova vražedný a Ukrajinci na něj pějí ódy. Munice do něj je navíc poměrně levná. 

"Myslím, že Izraelci pravděpodobně vidí, co na Ukrajině funguje a co nefunguje – klíčem je vytvořit účinnou a relativně levnou obranu proti příchozím dronům a Ukrajinci jsou právě teď jedním z předních vývojářů v této oblasti," řekl Samuel Bendett, odborník na bezpilotní a robotické vojenské systémy z Centra pro námořní analýzy Business Insideru. "Dalším aspektem, který je třeba vzít v úvahu, je, že takové zbraně mohou fungovat proti konkrétním typům dronů, ale ne proti jiným," řekl Bendett. 

Poznámka o různé účinnosti systémů je dost podstatná. Nutno podotknout, že se stále více experimentuje s laserovými a energetickými zbraněmi. Britové nedávno testovali laserové dělo DragonFire, které by mělo zničit dron nebo raketu za 290 korun. Přesto je zcela zásadní integrace s radarovými systémy a rychlost reakce, automatizované reakce. FPV drony jsou malé a většinou dojde k vizualnimu kontaktu příliš pozdě. Detekce je tedy klíčem k úspěchu do budoucna.


Tagy článku

-->