Výbor pro obranu projednal návrhy na jmenování náčelníků Generálního štábu a Vojenské policie - generála Řehky a plukovníka Foltýna

Výbor pro obranu projednal návrhy na jmenování náčelníků Generálního štábu a Vojenské policie - generála Řehky a plukovníka Foltýna
Autor fotografie: foto: twitterový účet ministryně obrany|Popisek: 10. schůze Výboru pro obranu
03 / 06 / 2022, 16:30

V pátek 3. června od 7 hodin proběhla 10. schůze Výboru pro obranu, která měla na programu dva body: Projednání návrhu vlády ČR na jmenování nového náčelníka Generálního štábu AČR, kterým se má stát brigádní generál Karel Řehka, v současnosti ředitel NÚKIB, a projednání návrhu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na odvolání a jmenování náčelníka Vojenské policie - novým náčelníkem Vojenské policie se má stát plukovník Otakar Foltýn.

 

Ministryně obrany v úvodním slově představila členům Výboru pro obranu brigádního generál Řehku slovy: "Brigádní generál Karel Řehka zastával velitelské funkce. Bezpochyby také zúročí zkušenosti, které nasbíral v zahraničních operacích a na zahraničních pracovištích. Ve svých posledních služebních zařazeních ukázal schopnost řešit ty nejdůležitější otázky obrany státu, je dostatečně vybaven manažerskými dovednostmi a dokázal, že splňuje schopnosti pro velení české armády."

Na návrh ministryně obrany souhlasila s návrhem generála Řehky do nové funkce vláda na svém středečním zasedání. S předchozím návrhem jmenovat generálmajora Iva Střechu nesouhlasil prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman. S návrhem jmenovat brigádního generála Karla Řehku prezident podle ministryně obrany naopak souhlasí. Funkce by se Řehka měl ujmout po jmenování prezidentem k 1. červenci letošního roku. Po čtyřech letech vystřídá armádního generála Aleše Opatu.

Návrh ocenili především politici z řad vládní koalice: "Čekám od něj, díky jeho expertíze, modernímu přístupu a strategickému myšlení stejně kvalitní práci i na novém postu. Gratuluji!", napsal na Twitteru místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer návrh komentoval slovy: "Oceňuji, že novým NGŠ má být generál Karel Řehka. Muž s bojovými zkušenostmi, strategickým uvažováním a férovým přístupem. Skvělé výsledky jeho úsilí v kybernetické bezpečnosti jsou dobrou zprávou pro občany ČR!"

Pochybnost vyjádřil exministr obrany Lubomír Metnar (ANO): "Dovolte mi říct, že to je poprvé, kdy byl takto vytažen ze záloh a navržen na jmenování náčelníkem generálního štábu. Já si neodpustím jednu věc, že tato volba je mimo systém. Je tady celá řada dalších kandidátů." A ještě ostřejší formulaci volil poslanec SPD Radovan Vích: "V armádě jsem strávil 31 let. Přiznám se, že jsem takový výběr na nejvyšší funkci nezažil, je to proti všem zvyklostem. Dosavadní průběh služební kariéry nezaručuje schopnosti řídit obranu našeho státu, nemá a nebude mít autoritu. Je mu 47 let, co s ním budete, paní ministryně, dělat za 5 let, když nic výš není, co tomu budou říkat naši zahraniční partneři NATO?"

Novým náčelníkem Vojenské policie bude k 1. červenci jmenován plukovník Otakar Foltýn. „Plukovník Otakar Foltýn je vynikajícím odborníkem, má zkušenosti z působení v zahraničních operacích i z nasazení vojáků při různých typech událostí, například při spolupráci v rámci integrovaného záchranného systému,” uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Stávajícímu náčelníkovi Vojenské policie, brigádnímu generálovi Miroslavu Murčekovi, zanikne dnem 31. prosince 2022 služební poměr. „Děkuji panu generálu Murčekovi za odvedenou práci nejen ve prospěch Vojenské policie a Ministerstva obrany, ale za službu pro celou Českou republiku,” poděkovala dosavadnímu šéfovi VP ministryně.

Plukovník Otakar Foltýn v současné době působí jako hlavní specialista oddělení analytického Velení AČR. V minulosti zastával např. pozici vedoucí starší důstojník-specialista oddělení koncepcí a řízení schopností odboru koncepcí a řízení Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany nebo vedoucí starší právník-specialista referátu právní služby právního oddělení Inspektorátu NGŠ. Je vynikajícím vojenským právníkem s osmnáctiletou praxí v této odbornosti. Působil jako právník ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, Twitter

Tagy článku