Výbor pro obranu vyzval vládu k narovnání počtu diplomatů na ruském a českém velvyslanectví. Odsoudil teroristický útok, který měli spáchat agenti GRU

Výbor pro obranu vyzval vládu k narovnání počtu diplomatů na ruském a českém velvyslanectví. Odsoudil teroristický útok, který měli spáchat agenti GRU
Autor: redakce |Popisek: Výbor pro obranu
20 / 04 / 2021, 15:00

Dnešní uzavřené jednání Výboru pro obranu v přijatém usnesení vyzvalo vládu, aby narovnala počty diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze a české ambasádě v Moskvě. Informoval o tom server iDNES.cz.

Zasedání Výboru pro obranu mělo na programu jediný bod, který se týkal závažných zjištění Bezpečnostní informační služby (BIS) o zapojení dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Výbor poděkoval BIS, policii a dalším bezpečnostním i zahraničním složkám za jejich práci při odhalení diverzní ruské akce v ČR.

Předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) uvedla po skončení jednání, že BIS poskytl výboru všechny relevantní informace o vyšetřování. ,,Skutečně absolutně prokazuje to, že tady k tomu útoku došlo, že lidé, kteří jsou s útokem spojováni, byli v inkriminovaných časech ve Vrběticích i České republice. Byli jsme informováni o tom, jak přicestovali, kam cestovali dál, takže skutečně těch důkazů je celá řada," řekla.

Výbor pro obranu vyzval ve svém usnesení vládu k narovnání počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze a české ambasádě v Moskvě. Vláda na základě zjištění BIS vypověděla z Prahy 18 ruských diplomatů, Moskva reagovala tak, že vyzvala 20 českých diplomatů na ambasádě v Moskvě, aby opustili Rusko.

Opozice nicméně volá po tom, aby tyto stavy byly na obou diplomatických zastoupeních srovnány a aby ČR zaujala k Rusku tvrdší postoj. S tím souhlasí i předsedkyně Výboru pro obranu Černochová či předseda STAN Vít Rakušan. Pokud by k tomu došlo, tak by měla ruská ambasáda v Praze 5-6 diplomatů, tedy stejný počet, jako má ČR nyní v Rusku. V případě Ruska by se jednalo o výraznou redukci osazenstva ambasády, která měla před vypovězením 18 diplomatů kolem 140 lidí.

Výbor současně odsoudil teroristický útok, jehož se měli dopustit agenti GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Ti chtěli před třemi lety otrávit dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Usnesení přijaté na dnešním jednání obsahuje výzvu k omluvě Ruska, náhradě škody a také odškodnění pro pozůstalé po obětech výbuchu.

Výbor dále vyzval vládu, aby odmítla vměšování Ruska do suverenity České republiky. Vláda má v návaznosti na poslední události přijmout taková opatření, která mají snížit hrozbu dalších teroristických akcí ze strany ruských speciálních jednotek na českém území.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace