Výbuch ve Vrběticích velí ke konci závislosti na Rusku. Prioritou je systém SPYDER

Výbuch ve Vrběticích velí ke konci závislosti na Rusku. Prioritou je systém SPYDER
Autor fotografie: Sekce vyzbrojování a akvizic MO, army.cz|Popisek: Spyder SR-DERBY
22 / 04 / 2021, 13:00

Ze čtyř již v loňském roce vybraných akvizičních priorit stále není realizována ani jedna. Včasné dokončení nákupu BVP podle Ministerstvem obrany předloženého harmonogramu je pochybné, a po posledním vyjádření námitek Ministerstva průmyslu a obchodu tím spíše. Ale konec není v dohledu ani v případě samohybných děl ráže 155 mm, systému řízení palby dělostřelectva a protivzdušného systému SHORAD. Zejména v posledním případě je úspěšné a urychlené dotažení akvizice do zdárného konce potřebné, protože armáda dosud musí spoléhat na ex-sovětské systémy 2K12 KUB. Výběr systému SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL již byl oznámen, nákup proběhne v režimu vláda-vláda. Kromě informace o významném podílu českého průmyslu zatím nebyly zveřejněny podrobnosti.

Výkony, které podávají armádní technici při udržování systému 2K12 KUB jsou obdivuhodné, a v každém okamžiku je samozřejmě třeba, aby armáda mohla pracovat s tím, co zrovna má. Nic jiného jí totiž nezbývá. A je odpovědností politiků obecně a Ministerstva obrany, aby disponovala technikou, za jejíž údržbu nebude třeba udělovat vojákům pochvalu před rozvinutou zástavou.

Systém 2K12 KUB byl vyvinutý v 60. letech, v kódu NATO nese označení SA-6 GAINFUL, a 25. protiletadlový raketový pluk dnes má jeho modernizovanou variantu. Modernizací komplety, resp. naváděcí a řídící lokátory SURN, prošly v roce 2007 v pardubické společnosti RETIA. Systém dnes je kompatibilní s požadavky NATO, je připojen do systému velení a řízení RACCOS a své úkoly z posledních sil plní. Střelami země-vzduch 3M9M3E je schopný ničit vzdušné cíle ve výšce 25-14000 m na vzdálenost 4,4-23 km. Namísto další modernizace systému s využitím modernějších střel bylo rozhodnuto o kompletní náhradě zcela novým systémem a v loňském roce byl vybrán systém SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL, který je mj. plně kompatibilní s již pořízenými radary MADR, o jejichž nákupu byla uzavřena smlouva v prosinci 2019.

Obranný rozpočet počítá pro pořízení čtyř baterií s celkovým výdajem ve výši 10 miliard korun rozložených do několika let, s první částkou 800 milionů korun, která by měla být zaplacena v roce 2022. Systémy SPYDER by měly být dodány v letech 2023-2026. Letos začátkem března MO informovalo o významném zapojení českého obranného průmyslu do zakázky, které má dosáhnout minimálně 30 % již z pořizovací hodnoty, a dále se rozhodujícím způsobem podílet na zabezpečení provozuschopnosti systému během jeho životního cyklu, který má dosahovat dvaceti a více let. Hlavním českým průmyslovým partnerem v tomto směru byla vybrána nepřekvapivě zmíněná společnost RETIA s bohatými zkušenostmi v oblasti modernizace prostředků PVO, a státní podnik VTÚ. Na zakázce by se měly podílet desítky českých firem. Součásti systému budou místěny na osvědčených podvozcích Tatra 815-7 8x8 a budou přepravitelné těžkými dopravními letouny.

Aktuální události spojené s teroristickým útokem na muniční sklad ve Vrběticích podtrhují nezbytnost vyměnit výběhovou výzbroj ruské provenience za moderní, se spolehlivým zázemím pro dlouhodobé nasazení. Původní informace v září roku 2020 hovořily o záměru podepsat smlouvu na počátku roku 2021. Bude konec dubna a zatím informace o úspěšném vyjednání podmínek nepřichází. Blíží se říjnové volby. Nejde o nevýznamnou akvizici a je těžko představitelné, že by mělo Ministerstvo obrany sílu ji dotáhnout do konce ve druhé polovině roku. Aneb nejen odklady a průtahy BVP jsou tématem, kterým je třeba věnovat pozornost. Přes vzletná prohlášení o prioritách a potřebě modernizovat výzbroj armády se i v případě prostředků protivzdušné obrany dostává Ministerstvo obrany pod časový tlak.

V rámci projektů na nová děla a protiletadlové raketové systémy SHORAD obdrželo Ministerstvo obrany první indikativní nabídky dodavatelů. Ty jsou vyšší než námi předpokládané hodnoty 6 a 10 mld. Kč. O obou nabídkách budeme dále vyjednávat.

Jasně od začátku zdůrazňujeme, jaká je předpokládaná hodnota zakázek vycházející z našich průzkumů trhu. Dodavatelé to velmi dobře vědí a nikdy tuto skutečnost nezpochybnili. Ve svých prvotních nabídkách nacenili i některé položky a služby, které jsme nepožadovali. Nyní vše analyzujeme a porovnáváme s výstupy studií proveditelnosti a průzkumů trhu.

Česká republika nová a moderní děla i protiletadlový raketový systém nutně potřebuje a Ministerstvo obrany i Armáda České republiky udělají maximum proto, aby je vojáci dostali včas a za co nejvýhodnější cenu.

Tagy článku