Vyjádřili jsme jasný nesouhlas. Snaha podepsat nákup BVP v době voleb je naprostým selháním, říká poslanec Bartošek

Vyjádřili jsme jasný nesouhlas. Snaha podepsat nákup BVP v době voleb je naprostým selháním, říká poslanec Bartošek
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Jan Bartošek (KDU-ČSL)
18 / 03 / 2021, 15:00

Během včerejší schůze Výboru pro obranu zazněla zcela zásadní úvaha na téma budoucnosti akvizice pásových bojových vozidel pěchoty. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) potvrdil obavu vyjádřenou poslancem Janem Bartoškem (KDU-ČSL), že pokud nebude Ministerstvu obrany do konce března vráceno pět miliard korun, které vláda drží na žádost komunistů ve své rozpočtové rezervě, bude ohrožen nákup BVP, resp. bude nutné začít s celým projektem od začátku. A není to ani zdaleka jediným rizikem, které hrozí z dalšího průběhu této akvizice. Výbor pro obranu odmítl ministerstvem představený harmonogram její finalizace, který poslanec Bartošek označuje za hazard s obranyschopností státu.

Co přesně na výboru zaznělo:

Poslanec Jan Bartošek: "Nebudou-li peníze převedeny do konce března, nebo do půlky dubna, znamená to, že se převádějí peníze z akvizic. Ministerstvo obrany zastavuje práci na těchto akvizicích, protože na to nebude mít alokované peníze. A v ten moment, a to je můj odhad a prosím o odpověď, ukončuje tento projekt (nákup BVP), protože na něj nejsou alokované peníze. A začínáme od začátku. To je celý příběh BVP. Tj. máme konec března, nebo půlku dubna, kdy to lze ještě se zpoceným čelem zachránit, ale potom to znamená zcela zásadní zásah do této akvizice."

Ministr obrany Lubomír Metnar: "Přesně tak to je. (...) Poslední deadline je konec března, já bych ani nešel ani do dubna."

Jan Bartošek nám poskytl na téma akvizice BVP rozhovor:

  • Považujete za riziko, že ministerstvo naplánovalo možný podpis smlouvy právě na období, kdy bude panovat „politické bezvládí“?

Za nebezpečné to jistě považuji. Je to další problém této vlády, která sama sebe zahnala do rohu. Neustále se budu opakovat ale stojím si za tím, že bezpečnost a obrana naší země momentálně není vládní priorita a podle toho k tomu pan premiér a jeho kabinet přistupuje. Mluvíme zde o největší zakázce na vojenskou techniku a tak by k tomu také mělo být přistupováno. Je naprosto nepochopitelné, že taková zakázka se má stvrzovat v posledních dnech stávající vlády. Manažersky je toto naprosté selhání a opět vidíme, že vláda odborníků nefunguje.

  • Klíčovou roli v rámci zakázky má sehrát VOP CZ. Tato firma je přitom již řadu let v ekonomické ztrátě. Myslíte, že zde je riziko, že by si skrz zakázku na BVP tento podnik dotoval svůj ostatní provoz a zakázku na BVP to mohlo prodražit?

Zde nechci predikovat jak bude toto spojení fungovat. Věřím, že se udělá maximum pro to aby zapojení VOP CZ problematické nebylo. V tomto volebním období stále ještě máme cesty jak se k odpovědím dostat a to cestou výboru případně přímo na plénu Poslanecké sněmovny. Zakázky, které se v dnešní době chystají beru jako naprosto klíčové pro budoucnost naší armády a bezpečnost České republiky, proto se budu o tyto věci i nadále podrobně zajímat a budu chtít slyšet jasné odpovědi na sporné záležitosti.

  • Jaké byly vaše hlavní výtky vůči harmonogramu prezentovanému Ministerstvem obrany?

Osobně vidím jako velmi nebezpečné do jaké fáze se celá zakázka dostala. Je to další problém této vlády, která sama sebe zahnala do rohu. Neustále se budu opakovat ale stojím si za tím, že bezpečnost a obrana naší země momentálně není vládní priorita a podle toho k tomu pan premiér a jeho kabinet přistupuje. Mluvíme zde o největší zakázce na vojenskou techniku a tak by k tomu také mělo být přistupováno. Je naprosto nepochopitelné, že taková zakázka se má stvrzovat v posledních dnech stávající vlády. Manažersky je toto naprosté selhání a opět vidíme, že vláda odborníků nefunguje.

  • Harmonogram jste usnesením výboru odmítli. Jaký by měl mít nesouhlas výboru důsledek pro celý proces?

Bylo odhlasováno usnesení, kterým vyjadřuje s prezentovaným harmonogramem nákupu pásových BVP nesouhlas. Zároveň jsem navrhl doplnit výzvu vládě, aby bylo do konce března do obranného rozpočtu vráceno slibovaných pět miliard korun. V případě, že se tak nestane, ohrožuje vláda obranyschopnost země. Myslím si, že jde o jasný vzkaz směrem k vládě a projev nesouhlasu nad tím jak Babišova vláda postupuje v otázkách spojených s bezpečností naší země. Zde už neřešíme politický boj ale hazard s obranyschopností České republiky a s faktem, že se nám toto manažerské fiasko může opravdu velmi prodražit.

  • Ministr obrany Lubomír Metnar vám potvrdil, že bez vrácení pěti miliard korun do rozpočtu MO do konce března bude stát před volbou, zda v celém tendru pokračovat, nebo jej zrušit. Nad roky se vlekoucím tendrem tak visí Damoklův meč a rozhodne se tedy v následujích dvou týdnech?

Nejsem si jistý jestli v nadcházejících dvou týdnech. Je to bohužel zkušenost s prací této vlády a to i s přihlédnutím, jak dlouho se vracejí peníze do armádního rozpočtu. Ministr Metnar má v zádech tisíce vojáků České republiky, kteří s napětím očekávají kdy obdrží výstroj a výzbroj odpovídající 21. století. Bojová vozidla jsou klíčovou záležitostí, a tomu i odpovídá velikost zmiňované zakázky. Jak my ve výboru, tak i vojáci očekáváme “vojensky” jasné sdělení a ne politické kličky a prázdné vládní sliby. Jestliže je zakázka připravena a vše je v pořádku, tak nevidím důvod pro neustálé odkládání. Jestliže zakázka z jakýchkoli důvodů v pořádku není, pak by pan Ministr měl otevřeně říct, že k dohodě nedojde, že to není ta nejlepší volba pro naše vojáky a zároveň nastínit plán pro další postup. Troufám si tvrdit, že férové jednání směrem k vojákům je jediná správná cesta a pan ministr Metnar by za ni sklidil uznání bez ohledu jak zakázka dopadne.

Tagy článku