Vykouří Putina z bunkru. Řízená raketa Taurus likviduje vše, co jí přijde do cesty

Vykouří Putina z bunkru. Řízená raketa Taurus likviduje vše, co jí přijde do cesty
Autor fotografie: CC BY-SA 3.0|Popisek: KEPD 350
02 / 06 / 2023, 10:00

Dolet má až 500 km, je vysoce přesná a může zasáhnout taktické vzdálené cíle. Řeč je o řízené střele KEPD 350 (Taurus), o kterou má zájem Ukrajina.

Rakety dlouhého doletu nyní mezi jinými stojí v centru pozornosti Kyjeva. Po Německu žádá dodávku raket Taurus, které dokáží zasáhnout i vzdálené cíle, což v této fázi války nabývá na zvlášť důležitém významu. Ukrajina už dostala darem od Velké Británie řízené střely Storm Shadow, kterými už stačila zaútočit v Luhansku, a to daleko za frontovými liniemi. Další střelou s podobnými vlastnostmi do tohoto specifického arzenálu může být právě Taurus.

Zatím není jasné, zda Berlín na požadavek Kyjeva kývne, není rovněž zřejmé, o kolik střel Ukrajina žádá. Nový německý ministr obrany Boris Pistorius vyjádřil své pochyby o možném předání střel ukrajinské straně. Nicméně v Německu má zmíněný požadavek určitou podporu, například v interview se pro export rakety Kyjevu vyjádřil křesťansko-demokratický politik a plukovník ve výslužbě Roderich Kiesewetter, který naléhá na to, aby se Ukrajině nyní poskytly prostředky ve formě raket dlouhého doletu.

Vysoce přesná střela, překoná i hustou protiletadlovou obranu

Německo si objednalo před několika lety 600 těchto střel, nicméně nasaditelných do akce je podle Kiesewettera pouze asi 150 z nich, takže počet raket, jež by mohly být obráncům před ruskou invazí dodány, by zřejmě nebyl velký. Ale i tak by se Kyjevu samozřejmě do arzenálu hodily.

Taurus je řízená střela s plochou dráhou letu typu vzduch-země z dílny společnosti Taurus Systems, který představuje joint-venture firem MBDA Deutschland a Saab Bofors Dynamics. Je určena k ničení statických pozemních cílů vysoké hodnoty, jako jsou letecké základny, radarové stanice, komunikační uzly, řídicí centra, muniční sklady, mosty a přístavy. Je schopna zasáhnout cíle s vysokou přesností za jakýchkoliv povětrnostních podmínek.

Je navržena tak, aby překonala i hustou protivzdušnou obranu protivníka a svým dlouhým doletem umožňuje odpal mimo dosah této PVO. Má proto také potlačený radarový odraz a nese i klamné cíle.  Kromě Německa jsou uživateli Španělsko, které si objednalo 43 raket a Jižní Korea, jež podepsala před 10 lety kontrakt na dodávku 170-180 raket. První várka byla dodána v roce 2016.

,,Strašlivý účinek na morálku ruských vojáků"

Proti dodávkám tohoto typu raket se už Rusko stačilo několikrát ohradit a přidat již ,,tradiční" výhrůžky. Realita je však taková, že mohou obráncům vydatně pomoci v plnění taktických úkolů za již zmíněnou frontovou linií a způsobit demoralizaci ruských jednotek. O ní promluvil například George Barros, analytik dnes hojně citovaného Amerického Instititutu pro studium války (ISW). ,,Budou mít strašlivý účinek na morálku ruských jednotek a velitelů, kteří budou operovat na území Ukrajiny," řekl webu Business Insider.

Otázkou pro následující týdny a měsíce bude, zda spojenci NATO včetně USA přehodnotí svůj zatím ještě nejednoznačný postoj k dodávkám raket dlouhého doletu. Obávají se toto, aby nebyly použity pro útok na ruské území, a aby se ještě více neeskaloval válečný konflikt na Ukrajině. Británie, jak už jsme uvedli, dodala Ukrajině účinné střely Storm Shadow, je proto možné, že i Německo se k tomuto úsilí připojí a posléze i další státy, byť vyjednávání nemusí být vůbec jednoduchá. Tomu ostatně nahrává nejnovější výrok Berlínu, podle něhož jsou ukrajinské útoky v ruském vnitrozemí legitimní.Zdroj: Army Recognition
Tagy článku