Výměna na postu náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Pavel s sebou na Hrad bere Hasalu

Výměna na postu náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Pavel s sebou na Hrad bere Hasalu
Autor fotografie: acr.army.cz|Popisek: Radek Hasala
04 / 02 / 2023, 13:00

Budoucí prezident republiky sestavuje svůj tým k úzké spolupráci. První byla zveřejněna jména budoucí kancléřky a tiskové mluvčí, nyní se hovoří o novém náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Tím má být generál Radek Hasala.

Novým náčelníkem hradní vojenské kanceláře bude současný zástupce náčelníka generálního štábu – inspektor AČR brigádní generál Radek Hasala. Generál Hasala je olomoucký rodák a má zahraniční vzdělání z USA. Působil u vzdušných sil, na velitelství podpory nebo jako vojenský asistent předsedy vojenského výboru – ředitel kanceláře předsedy Vojenského výboru NATO.

V zahraničním nasazení má zkušenosti z ISAF nebo EUTM v Mali. Právě jeho vzdělání i působení v zahraničí by mělo být dostatečnou zárukou pro dostatečnou erudovanost k nové funkci. Zda dosavadní náčelník vojenské kanceláře generál Kaše zůstane ještě v armádě, nebo půjde do výslužby, nebylo oznámeno.

Počty Vojenské kanceláře prezidenta republiky jsou stanoveny v souladu s §6 zákona č. 219/1999 Sb., vládou České republiky. Organizační složení je stanoveno tabulkami mírových a válečných počtů schválenými prezidentem republiky.

V čele Vojenské kanceláře je náčelník, kterého v souladu s §5 zákona č. 219/1999 Sb., jmenuje a odvolává prezident republiky, a který je podle §25 uvedeného zákona prezidentu republiky přímo podřízen.

Náčelník Vojenské kanceláře ustanovuje do funkcí příslušníky Vojenské kanceláře a jmenuje a odvolává velitele Hradní stráže.

Vůči vojákům Vojenské kanceláře a vojákům Hradní stráže má podle §8 zákona č. 219/1999 Sb. oprávnění jako ministr obrany stanovená zvláštními právními předpisy (zák. č. 220/1999 Sb., zák. č. 221/1999 Sb.).

Vojenská kancelář prezidenta republiky je tvořena 1. a 2. úsekem:

                                            

Dá se předpokládat, že generál Hasala si do vojenské kanceláře přivede nové spolupracovníky, ale úplná přestavba se určitě nechystá, Hradní stráž by mohla zůstat zcela nedotčena jako poměrně autonomní složka s jasně stanovenými úkoly.

Ustanovením generála Hasaly do pozice náčelníka vojenské kanceláře by se mohla zlepšit i komunikaci mezi Hradem, Ministerstvem obrany a Armádou České republiky.

Zdroj: hrad.cz, acr.army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace