Výměna tanků: Německo dodá České republice tanky Leopard 2 a obrněné vozidlo Büffel

Výměna tanků: Německo dodá České republice tanky Leopard 2 a obrněné vozidlo Büffel
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Leopard 2A4
11 / 10 / 2022, 17:00

V rámci programu německé vlády „Ringtausch“ na výměnu vybavení Rheinmetall brzy dodá České republice hlavní bojové tanky a další vojenskou techniku. Na tom se nyní v Praze smluvně dohodli zástupci obou zemí a společnosti Rheinmetall.

České ozbrojené síly tak obdrží tanky Leopard 2A4 a vyprošťovací obrněná vozidla Büffel. Česká armáda na oplátku předá Ukrajině vojenské vybavení. Objednávka zahrnuje munici a také servisní balíček včetně výcviku a náhradních dílů. Očekávaná dodávka prvního vozidla je v prosinci 2022, dodávka všech vozidel bude dokončena do konce roku 2023.

„Ringtausch“ je postup, který německá vláda vyvinula ve spolupráci se sousedními zeměmi a spojenci v NATO na podporu Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi. Konkrétně to znamená, že členské státy NATO poskytují Ukrajině těžkou techniku ze sovětské éry výměnou za snadno dostupné západní vojenské systémy.

Rheinmetall v úzké spolupráci s německým ministerstvem obrany a českými úřady a ozbrojenými silami rychle vyjednal potřebné smlouvy. Ty dnes, 11. října 2022, podepsal na Ministerstvu obrany v Praze generálmajor Ladislav Jung, velitel pozemních sil České republiky, plukovník Robert Bielený, ředitel sekce logistiky Generálního štábu České republiky, viceadmirál Carsten Stawitzki, národní ředitel pro vyzbrojování na německém ministerstvu obrany, a Dr. Björn Bernhard, generální ředitel obchodní jednotky taktických vozidel společnosti Rheinmetall.

Práce na vozidlech již byly zahájeny. Vozidla, která jsou nyní k dispozici, jsou majetkem Rheinmetallu. Jedná se o modernizované tanky Leopard 2A4, která dříve byly v inventářích různých uživatelských států. Nejmodernější vyprošťovací obrněné vozidlo ARV 3 Buffalo je namontováno na vylepšeném podvozku Leopard 2.

 

Zdroj: Tisková zpráva Rheinmetallu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace