Vympel oslavil 70 let a poodhalil novou protileteckou střelu
foto: The Drive, Joseph Trevithick
K příležitosti nedávného 70. výročí od založení navštívil společnost Vympel moskevský starosta s delegací. Na jedné ze zveřejněných fotografií zřejmě úmyslně došlo i ukázání dosud neznámé střely vzduch-vzduch. O ní se spekuluje, že je určená primárně pro víceúčelový stíhací letoun Su-57.
Ze zveřejněného snímku má dosud neznámá střela (na obrázku nahoře) o něco větší průměr než R-77 (úplně dole), ale je kratší. Její samotná existence nicméně není tak překvapivá. O možnosti vývoje takové zbraně se nějakou dobu hovoří i v souvislosti s rozměry zbraňových šachet Su-57 umístěných po bocích pod křídly, do kterých se současné typy protiletadlových střel svou délkou nevejdou.
Psali jsme
Od konce listopadu neprovedla Severní Korea žádnou letovou zkoušku balistické rakety – až do 4. května, kdy došlo ke zřejmě prvnímu odpálení nové…
Délka nové střely je odhadována na zhruba 2 – 2,25 m. Povšimnout si lze sklopených kormidel. Využívat má snad i vektorovatelné trysky, což by značně snižovalo možnost, že by se cíl mohl jen tak vymanévrovat. Zda bude střela schopná i opakovaného útoku je ovšem jen předmětem spekulací. Stejně tak neznáme ani typ hlavice, ale červený kryt je běžně využíván k zakrytí radiolokačních, z čehož lze usuzovat buď na aktivní nebo poloaktivní. Ostatně použití infračervené hlavice je vzhledem k pokrokům ve snižování tepelných stop letounů nevhodné. Nelze však vyloučit kombinaci vícero způsobů navádění a naopak můžeme předpokládat využití senzorového vybavení Su-57.
U rozměrově menších střel se samozřejmě předpokládá nižší dosah, než tomu bylo dosud u střel středního až dlouhého doletu jako je např. R-77. Na druhou stranu rozšiřují možnosti letounu, co se týče šíře výzbroje tak jejího maximálního možného neseného množství. Zároveň mají nebo mohou mít v případě těch vyvíjených naopak delší dosah ve srovnání se střelami krátkého dosahu jako je např. R-73.
Ačkoliv jsou všechny tyto úvahy zejména směrem k nové neznámé ruské střele hypotetické, jeden ukazatel lze vysledovat – a to že dosavadní střely krátkého dosahu nemusí být v bojovém nasazení vhodné pro ani proti současným a budoucím nejmodernějším letounům vzhledem k nutnosti přiblížení. Je tedy logické, že konstruktéři možná budou v tomto ohledu spíše přicházet s menšími střelami spadajícími do kategorií krátkého až středního a středního doletu. Neznamená to však, že střely krátkého dosahu končí.
Možnou cestu vidíme ostatně na vyvíjené americké střely Peregrine, jenž díky pokroku v technologii údajně neztrácejí na doletu ve srovnání s AIM-120 podstatně menší a má být podobně dobře manévrovatelná jako AIM-9X krátkého dosahu. Vedle toho současně ve Spojených státech probíhají vývojové práce na střele známé jako AIM-260 JATM (Joint Advanced Tactical Missile) dlouhého dosahu.
Psali jsme
Koncem minulého roku některá média informovala, že Čína provedla zkoušku své nové rakety DF-17 nesoucí hypersonický kluzák namísto klasické bojové…
Su-57 v současné době může nést střely typu R-77 a R-73/4. Obou případech navíc má probíhat vývoj jejich ještě modernizovanějších variant. V minulém roce se navíc objevily zprávy, že k dispozici bude pro nejmodernější ruský stíhací letoun i střela R-37M dlouhého dosahu známá také jako RVV-BD (Raketa Vozduh-Vozduh Bolyshoy Dalnosty) původně určená k ničení letounů AWACS. Zda k nim případně přibude i nedávno ukázaná střela snad krátkého až středního dosahu si ještě budeme muset počkat stejně jako na upřesnění jejích parametrů.
Autor: Michal Polák
Tagy