Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV daroval dva letouny českým muzeím

Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV daroval dva letouny českým muzeím
18 / 07 / 2020, 09:00

Oba darované letouny se dnes nacházejí ve veřejně přístupných expozicích a v obou případech jde o unikátní stroje spojené s mnoha českými prvenstvími. Darování muzeím v žádném případě nikterak nevypovídá o současném stavu letounů Primoco UAV One 150, které jsou na začátku svého využití. Celý dar je motivován hlavně snahou rozšířit sbírkové fondy obou institucí, které v současné době s omezeným cestováním představují zajímavý cíl letních návštěv, a dále přispět k sociální odpovědnosti firmy, která dlouhodobě podporuje české letectví.

Generální ředitel společnosti Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský obohacení sbírkových fondů hodnotí následovně: „Chtěl bych poděkovat oběma institucím za možnost vystavit naše stroje, neboť podpora uchovávání letecké historie je pro nás velmi důležitá. Při výběru jsme se snažili nabídnout naše zkušební letouny. Letoun ve Kbelích má za sebou české prvenství, když v dubnu 2020 ustanovil tehdejší český rekord v délce bezpilotního letu s hodnotou 15 hodin a 3 minuty. Jeho umístění vedle předchozí generace českých bezpilotních letounů Sojka dává návštěvníkům dobrou představu o vývoji této technologie v ČR. Druhý letoun ve sbírkách Národního technického muzea představuje stroj, který v květnu 2020 ve prospěch Policie ČR prováděl hlídkové lety na hranicích ČR s Rakouskem a Slovenskem a létal na vzdálenost téměř 70 km od řídicí stanice, přičemž šlo o prvenství v ČR i EU. Oba letouny si proto zaslouží uchovat pro budoucí generace jako doklad schopností českého letectví.“

Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní bezpilotní letoun Primoco UAV model One 150, který je schopný létat zcela samostatně dle naprogramovaných letových plánů. Ke klíčovým vlastnostem letounu patří zejména jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 2 000 km, cestovní rychlost 100-150 km/h, užitečný náklad 30 kg a plně automatický vzlet i přistání. Uplatnění tak nachází zejména v energetice, při ochraně hranic a pobřeží, monitoringu požárů nebo pátrání a záchraně. Letouny společnosti jsou v provozu na třech kontinentech. Primoco UAV je veřejně obchodovatelná společnost na Burze cenných papírů Praha, trh PX START. Více informací naleznete na webové stránce //www.primocouav.com.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.