Výrobci tanků Leopard a Leclerc mění název. KMW a Nexter Systems budou KNDS Deutschland a KNDS France

Výrobci tanků Leopard a Leclerc mění název. KMW a Nexter Systems budou KNDS Deutschland a KNDS France
Autor fotografie: KNDS, Public domain|Popisek: Leopard 2A7+
11 / 04 / 2024, 09:30

Společnost KNDS, přední evropský výrobce vojenských pozemních systémů se sídlem v Amsterdamu, formálně s účinností od 8. dubna 2024 přejmenovala své společnosti skupiny Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG a Nexter Systems S. A.

Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG nyní působí jako KNDS Deutschland GmbH & Co. KG, Nexter Systems S. A. jako KNDS France S. A. V rámci těchto přejmenování byly právně upraveny i názvy německých, francouzských, britských, italských a belgických dceřiných společností KNDS France a KNDS Germany. U všech ostatních dceřiných společností skupiny budou změny názvů provedeny do konce roku 2024. Předchozí názvy značek byly nahrazeny značkou „KNDS“ již v červnu 2023. Právní změny názvů vyžadovaly zvláštní koordinaci s úřady, zákazníky a dodavateli. Proto byly realizovány ve druhém kroku.

Společnosti Nexter a Krauss Maffei Wegmann, systémový konstruktér a integrátor hlavních bitevních tanků Leclerc a Leopard, se spojily pod názvem KNDS v roce 2015. Konsolidace spojila silné stránky a know-how obou skupin s cílem lépe oslovit exportní trhy tváří v tvář stále aktivnější konkurenci a uspokojit potřeby francouzské a německé armády. KNDS tvoří skupinu s přibližně 8 270 zaměstnanci, ročním obratem 2,4 miliardy eur a objemem nevyřízených zakázek ve výši přibližně 10,6 miliardy eur. Její sortiment zahrnuje hlavní bojové tanky, obrněná vozidla, dělostřelecké systémy, zbraňové systémy včetně robotiky, munici, vojenské mosty, služby zákazníkům, systémy řízení boje, výcviková řešení, řešení ochrany a širokou škálu vybavení.

KNDS Detschland GmbH & Co. KG (dříve KMW) dnes v závodech v Německu, Brazílii, Řecku, Maďarsku, Singapuru, Velké Británii a USA vyrábí a dohlíží na komplexní portfolio výrobků více než 4 tisíce zaměstnanců. Toto portfolio sahá od vzduchem přepravitelných a těžce obrněných kolových vozidel (Mungo, AMPV, Dingo, GFF4 a Boxer) a průzkumných, protivzdušných a dělostřeleckých systémů (Fennek, Gepard, samohybná houfnice PzH 2000, Donar a AGM) až po hlavní bojové tanky Leopard 1 a 2, bojová vozidla pěchoty (Puma) a systémy pro pokládání mostů. Zahrnuje také velitelské a informační systémy a dálkově ovládané zbraně s průzkumným a pozorovacím vybavením. Společnost KNDS Deutschland má rozsáhlé zkušenosti rovněž se systémy pro civilní a vojenské simulace. Na její systémy spoléhají ozbrojené síly více než 50 zemí světa, včetně České republiky.

Gepard

Společnost KMW, sídlící v bavorském Mnichově, vznikla v roce 1999 vyčleněním obranné divize skupiny Krauss-Maffei a jejím sloučením se společností Wegmann & Co. Společnost Krauss-Maffei vznikla v roce 1931 spojením  mnichovských firem Maffei (založena 1838) a Krauss & Co. (založena 1860). Obě patřily k předním německým výrobcům lokomotiv, přičemž pod značkou Maffei byly vyráběna také další vozidla poháněná párou a později i vozidla se spalovacími motory, včetně lokomotiv, trolejbusů a autobusů. V 60. letech 20. století se společnost Kraus-Maffei pustila do výroby bojových obrněných vozidel; jejím nejznámějším produktem jsou tanky Leopard 1, Leopard 2, samohybná houfnice PzH 2000 a protiletadlový tank Gepard.

Společnost KNDS France má nyní ve Francii a v Evropě 4 000 zaměstnanců a více než 250 referenčních výrobků. Mezi nimi samohybné houfnice CAESAR, hlavní bojové tanky Leclerc, kolová bojová vozidla pěchoty VBCI, kolová obrněná vozidla programu SCORPION a TITUS, a řadu robotických prostředků. Společnost Nexter Systems vznikla v roce 1971 jako Groupement des Industries de l’Armée de Terre Skupina (GIAT, Seskupení průmyslu pozemního vojska) spojením průmyslových aktiv technického oddělení armádních zbraní francouzského ministerstva obrany, s tradicemi odvozenými až do 18. století. V září 2006 se GIAT stal jádrem nové (státní) společnosti Nexter.

CAESAR 8x8

Z produkce společnosti KNDS Deutschland (KMW) ve výzbroji Armády České republiky najdeme obrněná vozidla ATF Dingo 2 a společností Rheinmetall licenčně vyrobené hlavní bojové tanky Leopard 2A4. Ministerstvo obrany chce do konce roku dokončit jednání o až 77 hlavních bojových tanků Leopard 2A8, které budou pořízeny v rámci společného nákupu s Německem a zřejmě i dalšími zeměmi, a do výzbroje AČR zařazeny v letech 2027–2030. Společnost KNDS France (Nexter Systems) dodává AČR samohybné houfnice CAESAR 8x8 na podvozku Tatra 815-7 a kolová obrněná vozidla TITUS vyráběná v kopřivnické společnosti Tatra Defence Vehicle.

Zdroj: KNDS

Tagy článku