foto: Tiskový servis společnosti Rheinmetall/Lynx
Rheinmetall má v úmyslu pracovat společně se svými partnery na tom, aby se projekt Lynx stal v České republice skutečností. Vývoj a výroba v cílové zemi společně s vybudováním efektivního dodavatelského řetězce poskytnou Lynxu pravou českou DNA. Společnost Rheinmetall má v plánu integrovat co nejvíce českých společností do svého globálního dodavatelského řetězce.
Český obranný průmysl má silný potenciál dalšího růstu
V České republice se v oblasti obranného průmyslu skrývá obrovský potenciál. Významné role, a to i v celosvětovém měřítku, může dosáhnout rovněž díky užší spolupráci s velkými nadnárodními společnostmi, například z Německa.
Obranný průmysl v České republice čelil po roce 1989 náročným výzvám. Rozpadem Sovětského svazu přišel o masivní trh, následovala reorganizace a privatizace. Technická zdatnost a instinkt pro inovace byly dvěma z důvodů, proč se tomuto průmyslu povedlo postupně zotavit a získat zpět část své ztracené slávy. Podle údajů SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) český globální export zbraní dosáhl v roce 2017 hodnoty 15 miliard Kč, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2013.
Psali jsme
Společnost Rheinmetall vyhrála další významnou zakázku na dodávku logistických vozidel. Německý Spolkový úřad pro vyzbrojování, informační technologie...
Celosvětově navýšila stovka největších firem v obranném průmyslu od roku 2002 prodeje zbraní a vojenské techniky a služeb o 47 %, v roce 2018 bylo dosaženo globálně prodejů v hodnotě 420 miliard amerických dolarů. Česká republika má proto výrazný potenciál, aby i její obranný průmysl nadále rostl. Je to důležité obzvláště dnes, kdy globální ekonomika prošla kvůli koronavirové pandemii hlubokým otřesem a jeho dopad na tradiční odvětví jako například automobilový průmysl, jenž je v České republice největším průmyslovým odvětvím, je těžké v tuto chvílí odhadnout.
„Více než 90 % naší výroby je vyváženo na zahraniční trhy. Téměř žádná jiná země na světě nemá tak velký podíl exportu, což svědčí o vysoké konkurenceschopnosti českých firem,“ říká Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.
Prvotřídní strojírenství hned za hranicemi
Možnost, jak se ještě více zapsat do globální mapy obranného průmyslu, pro Českou republiku přichází i s výběrovým řízením na nákup bojových vozidel pěchoty pro 7. mechanizovanou brigádu české armády.
Výběrové řízení na dodávku 210 pásových BVP představuje pro Českou republiku příležitost pro další posílení přílivu investic a vznik pracovních míst, což pomůže obnovit postavení země na světovém obranném a bezpečnostním trhu. Jedním z požadavků ministerstva obrany při vyhlášení tendru na nová BVP bylo i zapojení místního průmyslu minimálně v hodnotě 40 % z celkové ceny zakázky, což je společnost Rheinmetall Defence se svým modelem Lynx KF41 – nejmodernějším modulárním pásovým obrněným vozidlem na světě – připravena splnit.
Psali jsme
Main Ground Combat System (MGCS) je společným francouzsko-německým obranným projektem, který má být začleněn do německého politického vedení. Projekt se má...
V případě, že si ministerstvo obrany vybere LYNX KF41, spustí Rheinmetall okamžitě potřebné aktivity v České republice a zaměstná inženýry, techniky a další pracovníky. “Prvotřídní strojírenství je pro nás naprosto klíčové a Česká republika ho nejen má, ale je od nás také velice blízko. Považujeme tuto spolupráci za perspektivní na všech trzích, kde ve světě prodáváme a podporujeme více než 700 různých obranných produktů,” říká Oliver Mittelsdorf, Senior Vice President, Rheinmetall Defence.
Rheinmetall již několik let těží z bohatých možností, jež jí v Česku poskytuje kvalifikovaná a talentovaná pracovní síla inženýrů a techniků. Společnost zaměstnává již více než tisícovku pracovníků ve svých třech podnicích Rheinmetall Automotive, sídlících v Ústeckém kraji. Rheinmetall Defence je dlouholetým zákazníkem řady českých výrobců obranných technologií, jako jsou společnosti Ray Service, Česká zbrojovka, Quittner & Schimek a VOP CZ. Program pro průmyslovou spolupráci Rheinmetallu v České republice započal ještě před tím, než byl vypsán aktuální tendr, takže má již pevné základy.
Důkazem toho je i fakt, že se firma Quittner & Schimek – český výrobce kabelových svazků a elektromechanických sestav – zapojila do procesu výroby vozidla Lynx KF41 od jeho prvopočátku a vyvíjela kabely již pro úvodní prototypy tohoto obrněného vozidla. Rheinmetall také rozšířil své stávající partnerství se společností Ray Service o vývoj a výrobu osvětlovacího systému pro Lynx KF41. Ray Service je zavedeným partnerem, produkujícím vysoce kvalitní komponenty pro několik programů Rheinmetallu v Německu a Austrálii. Rheinmetall navíc loni oznámil, že ve svém výrobním závodě u Ústí nad Labem bude montovat pro vozidlo Lynx KF41 klíčový věžový komplet Lance, čímž vytvoří další kvalifikovaná pracovní místa.
Integrace do globálního řetězce Rheinmetall. Příležitosti se otevírají
Skupina Rheinmetall je tradičním zastáncem přenesení výroby do cílové země a její program průmyslového partnerství v České republice ukazuje, jak tento přístup může podpořit nové investice, pracovní místa a vývoz do zahraničí. V případě, že Rheinmetall ve výběrovém řízení uspěje, zavázal se vytvořit více podobných projekčních, výrobních a podpůrných operací a zřídit širokou síť českých dodavatelů systémů a komponent. Rheinmetall taktéž navázal spolupráci s organizací CzechTrade při hledání místních dodavatelů montážních dílů, zejména přesných odlitků, odlitků z poloztracených a kovových forem. Německá společnost má v úmyslu začlenit rozšířenou síť českých dodavatelů do svého stávajícího globálního dodavatelského řetězce pro Lynx KF41 a další obranné produkty, které prodává a podporuje po celém světě. Tím se českému obrannému průmyslu otevírají významné příležitosti, a to nejen prostřednictvím průmyslové účasti na lokální úrovni, ale také integrací do globálního dodavatelského řetězce Rheinmetallu, který pro české subjekty vytvoří vhodné exportní podmínky.
Psali jsme
Ozbrojené síly Jejího Veličenstva si objednaly čtyři robotická vozidla Rheinmetall Mission Master. Tato bezpilotní pozemní vozidla jsou upravena pro...
Potenciál pro takový vývoz se již rýsuje. Spolupráce mezi Rheinmetall Defence a Quittner & Schimek vynesla české firmě první exportní příjmy v hodnotě milionů korun, a to díky účasti v australském programu Land 400 Phase 3. Lynx KF41 se do něho zapojil již s kabeláží navrženou a vyrobenou v České republice.
„Česko má díky možnostem integrace do globálních dodavatelských řetězců Rheinmetallu příležitost vtisknout vozidlům Lynx KF41 svou jedinečnou DNA. Naše silná, proexportně orientovaná strategie pomůže českým dodavatelům generovat významné příjmy a díky tomu se zvýší počet vzdělaných a kvalifikovaných pracovníků v České republice, kteří budou v příštích desetiletích přínosem pro svou zemi,“ říká Oliver Mittelsdorf ze společnosti Rheinmetall Defence.
Tagy