Výrobní linka tanků Leopard 2A8 by byla pro Českou republiku dobrou příležitostí. Průmysl se musí přeorientovat z východní na západní techniku

Výrobní linka tanků Leopard 2A8 by byla pro Českou republiku dobrou příležitostí. Průmysl se musí přeorientovat z východní na západní techniku
Autor fotografie: redakce|Popisek: Leopard 2A8 na IDETu 2023
05 / 07 / 2023, 14:00

Ministerstvo obrany vede z pověření vlády vyjednávání s německými partnery o společném nákupu více než 70 hlavních bojových tanků Leopard 2 v šesti variantách, především více než pět desítek bojových v nejmodernější verzi 2A8, určených pro 73. tankový prapor 7. mechanizované brigády. Ten v současné době přejímá 14 Německem v rámci kruhové výměny darovaných starších tanků Leopard 2A4. Zatímco darované tanky pocházejí ze skladů společnosti Rheinmetall, jež Leopardy v minulosti vyráběla v licenci, nové tanky německé a české a případně dalším armádám států, které se ke společnému nákupu připojí, dodá mnichovská společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann). Velmi zajímavou informaci přinesl v polovině června magazín Echo24: ve hře je možnost otevřít v rámci průmyslové spolupráce na projektu druhou montážní linku právě v České republice.

Cílem by mělo být dosáhnout výrobní kapacity dvaceti Leopardů 2A8 měsíčně, což je tempo odpovídající vrcholné fázi studené války; 240 Leopardů 2A8 vyrobených ročně by pak během několika let dokázalo uspokojit potřeby všech současných i budoucích uživatelů. V současnosti jde o cca 40 nových Leopardů ročně. Mezi státy, které Leopardy dosud ve výzbroji nemají, a projevily o ně zájem, patří Pobaltské státy, Norsko, které již podepsalo a následně upravilo svou objednávku na 54 kusů (původně ve verzi 2A7, nově ve verzi 2A8), a o stovkách kusů se hovoří v případě Itálie, jejíž současné tanky C1 Ariete nejsou již déle než 20 let vyráběny. Řada stávajících uživatelů potřebuje své flotily modernizovat, doplnit a ve světle zhoršené bezpečnostní situace v Evropě také rozšířit.

Poptávka po tancích tedy roste. Mimořádně důležité budou zkušenosti, které jejich nasazení přinese ukrajinským ozbrojeným silám. Ty, kromě starších Leopardů 2A4, dostaly z Německa také moderní verzi 2A6. Již současné příklady, a to včetně poškození a ztrát těchto vozidel, napovídají, že nabízejí nad protivníkem zásadní výhody především v oblasti ochrany osádek a palebné síly.

video: youtube

Podle zdrojů deníku Echo24 zvažuje mnichovská společnost KMW různé možnosti průmyslové spolupráce a zapojení českého obranného průmyslu, a jedná se také o možnosti zřídit přímo v České republice novou montážní linku pro Leopard 2A8. A to je pro český obranný průmysl velmi zajímavá možnost především ze dvou důvodů.

Prvním je samozřejmě perspektiva dlouhodobé spolupráce a v podstatě zajištěný odbyt, protože po moderních hlavních bojových tancích je v evropských armádách hlad, a Leopardy 2 zdaleka neslouží jen v Evropě. Kromě amerických Abramsů jde o nejvyráběnější tank současnosti, dosud vzniklo na 3600 kusů, a patří do výzbroje více než dvaceti zemí na čtyřech kontinentech.

Druhým je příležitost přenosu technologií, které v České republice dosud neexistují. A to v situaci, kdy se velká část těžkého obranného průmyslu v uplynulých desetiletích přirozeně soustředila na opravy a modernizace bojové techniky pocházející z výzbroje armád Varšavské smlouvy. V tom excelovala - ale zásoby této techniky dramaticky v důsledku její potřeby a spotřeby na Ukrajině klesají k nule, a je třeba se v tomto ohledu přeorientovat. Modernizace starší západní techniky je jednou příležitostí, vývoj a výroba moderní těžké techniky na pásech, protože kolovou techniku již v České republice řada firem úspěšně vyvíjí a vyrábí, je perspektivně ještě atraktivnější. Možnost vyrábět Leopard 2A8, byť třeba za přísnějších licenčních podmínek, přinese nové zkušenosti a znalosti, které bude moci český průmysl využít v dalších projektech.

Při letmém pohledu na stav českého obranného průmyslu a jeho možnosti se prakticky nabízejí tři možnosti, resp. úkolu se mohou zhostit tři společnosti. Jednou z nich je STV Group se svými kapacitami v Poličce. Další je šternberská společnost Excalibur Army z holdingu CSG, která má bohaté zkušenosti mj. s modernizacemi tanků. A vyloučit z úvah nelze ani kapacity státního podniku VOP CZ, jež by však měl zásadním způsobem podle dosavadních příslibů vytížit projekt výroby podvozků a celkové integrace BVP CV90, což samo o sobě je úkolem, nad kterým v případě ekonomicky nevýkonného a vojenskou produkcí se dlouhodobě jen okrajově zabývajícího státního podniku mnozí zvedají obočí. Ve všech případech bude zřejmě ve hře otázka výstavby či akvizice nových/rozšíření a modernizace stávajících prostor. Představit si lze, tak jako například v případě maďarské produkce BVP LYNX, vznik nějaké formy společného podniku, který bude novou výrobní linku provozovat.

Velkou výhodou případného zřízení výrobní linky v ČR přirozeně bude přednostní zajištění dodávek pro Armádu České republiky, okamžitá dostupnost náhradních dílů a domácí znalost tanků "do posledního šroubku". Výhledově pak může spolupráce přejít do projektů tanků nastupující generace, o nichž se dosud hovoří jako o MGCS, což je společný německo-francouzský projekt, který by měl v budoucnu nahradit hlavní bojové tanky Leopard 2 a Leclerc.

Zdroj: Echo24

Tagy článku

-->