Autor fotografie: BAE Systems / Public domain|Popisek: Archer ve službách švýcarské armády
Dalších osm samohybných houfnic od švédského výrobce míří na bojiště. Celková pomoc švédského království Kyjevu se již blíží hodnotě dvou miliard dolarů. Švédové dobře vědí, co je Rusko zač.
Stejně jako středoevropské státy, s výjimkou Maďarska a teď i Slovneska, si severské země uvědomují nebezpečí, které agresivní Kreml znamená pro Evropu. Zatímco západoevropské země poskytují svou pomoc Ukrajině poměrně liknavě, Stockholm od počátku patří mezi nejvýznamnější donory napadené zemi. Neuvěřitelně se protahující dodávka F-16 se spoustou výmluv, asi tak lze charakterizovat proces dodávky amerických letadel na bojiště. Archery patří mezi to minimum opravdu moderních zbraní, jež Kyjev dostává.
Komplexní analýze této houfnice se budeme věnovat jindy. Dnes se zaměříme na dvě klíčové charakteristiky této houfnice budoucnosti. Přesnost na metry a dostřel se speciální municí přes 40 kilometrů jsou dnes již určitým standardem moderní houfnice. Pokud si evropské země budou vybírat do výzbroje svých armád novou samohybnou houfnici, toto již bude bráno jako víceméně samozřejmost. Válka na Ukrajině ukázala zcela jasně jiné atributy, jež jsou klíčové.
Archer, a naštěstí i francouzské Caesary pro AČR, patří mezi stroje s taktikou vystřel a uteč. Je schopen vystřelit do 30 sekund od obdržení povelu k palbě. Velkou výhodou je automatické nabíjení, jež urychluje střelbu, a jež Caesar nemá. Ten má poloautomatiku, zde se nepochybně hledělo na cenu. Ještě podstatnější je, že švédský lučištník je schopen z místa výstřelu zmizet opět do třiceti vteřin (Caesar do 40). Naprosto rozhodující vlastnost současných samohybných houfnic.
Druhým faktorem, který hovoří pro Archer, je schopnost používání speciální munice Excalibur. S tou má dostřel 60 kilometrů a granát má přesné navádění přes GPS s přesností na čtyři metry. Navíc je munice programovatelná s tím, že může explodovat ve vzduchu, při nárazu anebo po penetraci objektu. V zásadě je jedna takováto střela schopná nahradit deset až patnáct střel standardních. Munice je kompatibilní i s Caesary, ale také třeba s americkými Paladiny, německými PzH 2000 nebo britskými AS-90.
Pro Ukrajinu se pochopitelně jedná o velmi cennou pomoc. Aktivity ukrajinské armády posledních měsíců směřují mimo jiné především k chirurgické přesnosti úderů a snaze vyhnout se odvetné palbě Rusů. Ti mají protibateriové radary s průměrným dosahem 20 kilometrů a kremelští vojáci jsou schopni vést odvetnou palbu poměrně rychle, takže schopnost rychle zmizet z místa výstřelu je dnes naprosto nezbytná a zcela zásadní. Archery jsou tím pádem jedny z nejbezpečnějších houfnic pro své posádky na světě.
Autorský komentář Jaroslava Červenky