Autor fotografie: KNDS France, Public domain|Popisek: Samohybná houfnice CAESAR
Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil na konci září zprávu o nedostatečné nápravě problémů, které v rezortu obrany zjistil při předchozích kontrolách. MO se hájí podmínkami pandemie covidu, inflací a zhoršenou bezpečnostní situací. Exministr Metnar ale připomíná loňských nevyčerpaných téměř 10 miliard korun.
Aktuální kontrola se týkala způsobu, jakým Ministerstvo obrany přistoupilo k nápravě nedostatků zjištěných při čtyřech kontrolních akcích, jež se týkaly let 2018 a 2019: č. 18/02 – Nemovitý majetek a peněžní prostředky státu související s tímto majetkem určené na zabezpečení úkolů Armády České republiky; KA č. 18/17 – Majetek a peněžní prostředky státu vynakládané na pořizování a distribuci výstroje příslušníků Armády České republiky; KA č. 19/13 – Obrněná technika Armády České republiky; KA č. 19/20 – Vysokoškolské vzdělávání příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků ozbrojených sil. „Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně,“ uvedl ve své zprávě NKÚ.
Kromě Ministerstva obrany na zprávu a zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu reagoval také exministr obrany a předseda sněmovního Výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO): „Vládní politici chtějí dát armádě více peněz, ale už neřeší, že jen loni nevyčerpalo Ministerstvo obrany téměř 10 mld. Kč ze svého rozpočtu. A tak vojáci nemají co na sebe, digitalizace armády stojí a na opravy budov se téměř nesáhlo. Klasický rozdíl mezi reálným světem a tweety tady na X.“ Upozornil na to také v nedávném rozhovoru pro SM: „Ministerstvo obrany tyto finanční prostředky neumí čerpat. My jsme vůči HDP čerpali v roce 2021 asi 1,39 %, v roce 2022 byl propad na 1,34 %, v roce 2023 pak 1,37 %. Z toho je vidět, že se ani do konce roku 2023 nedostali ani na úroveň roku 2021. Za loňský rok odvedli do fondu určeného na strategické výdaje téměř deset miliard. Ty de facto neutratili.“
"Jedna věc je plán, druhá schopnost cíle naplnit. Varovali jsme, že není jednoduché transparentně vše vysoutěžit a efektivně utratit. Naše obavy se, bohužel, naplňují," okomentoval situaci pro SM místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).
Armádě chybělo 19 % výstrojních položek
V oblasti výstroje armády úřad konstatoval, že ačkoliv MO rozpočet na pořízení výstroje postupně zvyšovalo, zásoby výstroje odpovídající zvýšené částce nenakoupilo. Nevyužito zůstalo téměř 1,4 miliard. Kč. Podle zjištění NKÚ letos v březnu zcela chybělo 19 % výstrojních položek (letní boty, reflexní bundy, nehořlavé zimní kombinézy, zásahové vesty, aj.). Ministerstvo obrany k tomu ve své tiskové zprávě uvádí: „Peníze určené v letech 2019 až 2023 na výstroj nemohlo Ministerstvo obrany v odpovídající výši vyčerpat kvůli celosvětovým opatřením v souvislosti s pandemií Covid-19 a kvůli následným skokovým zvýšením inflace a cen energií. Tyto události ovlivnily dodavatelské řetězce a způsobily pomalejší čerpání vyčleněných peněz.“
Souvislosti s problémem výstroje mají podle NKÚ neúčelně vynaložené peněžní prostředky na vybudování jejího elektronického objednávání: „MO sice vytvořilo objednávkový systém, avšak ten bude až do března 2025 ve zkušebním provozu. Přístupové údaje pro přihlášení do systému mělo letos v dubnu 58 % příslušníků Armády ČR,“ rezort ale současně odložil navazující projekt zásilkové služby. Podle MO pracovníci z IT oblasti plnili v době pandemie prioritní úkoly v jiné oblasti, což vysvětluje zdržení. „V současné době je do systému zapojeno téměř 100 procent vojáků. Vytvoření zásilkové služby je závislé na výstavbě nové skladovací haly, k čemuž dojde v příštích letech.“
Armáda přechází na Leopardy 2. Pro T-72 chce již jen soupravy náhradních dílů
Pozornost věnoval NKÚ také diskutovanému projektu technického zhodnocení tanků T-72M4 CZ a uvedl, že „Ministerstvo obrany dostatečně nezabezpečilo opravy a udržování této techniky, nezajistilo přísun náhradních dílů a tím nezabezpečilo dostatečnou provozuschopnost tanků. (...) V kontrolovaném období let 2019 až 2023 neuzavřelo žádnou samostatnou smlouvu na dodávky náhradních dílů potřebných pro opravy tanků v rámci vlastních opravárenských kapacit.“ Rezort obrany odpověděl, že „zajištění náhradních dílů pro tanky T-72 zkomplikovala situace na trhu, kdy byla nejprve výroba některých náhradních dílů u subdodavatelů ukončena. Později pak trh vyčerpaly dodávky náhradních dílů pro ukrajinskou armádu. Do vyhlášené veřejné zakázky se bohužel opakovaně žádný dodavatel nepřihlásil. Protože Armáda ČR přechází na nový bojový tank, budou pořizovány už jen soupravy náhradních dílů.“
Garáže pro CAESARy ministerstvo nestihne postavit včas
V oblasti kontroly nemovitého majetku se podle NKÚ ukazují významné nedostatky při plnění cílů souvisejících s rozvojem a udržováním nemovitostí: „Zejména obnova a modernizace 11 prioritně vybraných vojenských areálů neprobíhá podle časového ani finančního plánu. MO do první etapy modernizace a obnovy areálů investovalo zatím přibližně dvě miliardy korun, což je pouze 14,5 % z plánovaných 14 mld. Kč. A protože se investiční akce posouvají v čase, bude podle NKÚ pravděpodobně docházet k dalšímu zhoršování stavu nemovitostí, k dodatečným výdajům na jejich obnovu a modernizaci, a tedy k nehospodárnému vynakládání peněžních prostředků.“ Kontroloři upozorňují jmenovitě na riziko, že MO nestihne vybudovat nové garáže potřebné pro samohybná děla CAESAR (smlouva byla podepsána v roce 2021, první kusy mají být dodány v roce 2026).
V případě kontrolní akce 19/20 (Vysokoškolské vzdělávání příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků ozbrojených sil.) NKÚ konstatoval, že MO opatření k odstranění nedostatku zjištěného kontrolní akcí splnilo.