Vyvíjí Čína supersonický bezpilotní dron s technologií stealth?

Vyvíjí Čína supersonický bezpilotní dron s technologií stealth?
Autor fotografie: Screenshot YouTube
14 / 06 / 2018, 11:30

Podle serveru warisboring.com pracuje Čína patrně na novém bojovém UAV.

Zmíněný server uvádí, že Čína v současné době patrně pracuje na ,,neviditelném" dronu, který by byl schopný se vyhnout radaru nepřítele. Pokud by tomu tak skutečně bylo, protože dosud nemáme potvrzené informace, jednalo by se o první UAV svého druhu na světě.

psali jsme: VIDEO: Čína úspěšně vyzkoušela svůj největší vojenský dron Caihong-5

O tomto UAV se již nějaký čas mluví, ale nebylo jasné, zda jej skutečně čínská armáda vyvíjí. Server warisboring.com uvádí, že tento dron pojmenovaný podle dostupných informací ,,Dark Sword" (Temný meč) by byl založen na velké rychlosti, která by spolu s použitím technologie stealth učinila dron prakticky neviditelným pro radary nepřítele. Vyvíjet toto unikátní UAV má společnost Shenyang Aircraft Corporation.

První fotografie dronu Dark Sword kolovala na sociálních sítích začátkem června tohoto roku. Fotografie vzbudila pozornost, protože dosud existují pochyby, zda se jedná o zmíněný dron Dark Sword a ne pouze model. Britský expert vzdušný boj z Royal United Services Institute Justin Bronk, na základě fotografie prohlásil, že Číňané přišli s UAV, jehož tvar je přizpůsoben tomu, aby byl supersonický a zároveň i bojový.

psali jsme: VIDEO: Čína představila atypický dron poháněný solární energií. Dokáže zůstat ve vzduchu měsíce i roky

Jiný expert na problematiku dronů z University of Texas Todd Humhreys prohlásil, že fotografie dronu je pravá a přisoudil to tomu, že Číňané vždy měli zájem na vyvíjení bojových dronů, které by disponovaly technologií stealth a byly velmi rychlé, respektive supersonické.

Server warisboring.com uvedl, že vnější plášť dronu, který je zbarvená dočerna,by naznačoval, že Dark Sword by měl stejně jako například stíhače F-35 a či J-20 svrchní vrstvu, která by znemožňovala či velmi ztížila detekci radarem. Navíc někteří experti upozornili na to, že na těle dronu se nacházejí vertikální stabilizátory, jaké má například F-22.

psali jsme: Zabijácké drony přicházejí z Číny

Pokud by Čína dokončila práce na novém dronu, byl by to svého druhu unikát, protože by kombinoval technologii stealth a ještě by k tomu velmi rychlý.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: warisboring.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.