Vývoj na Ukrajině ke konci března. Jaké zvraty zažívají horká bojiště?

Vývoj na Ukrajině ke konci března. Jaké zvraty zažívají horká bojiště?
Autor: Mvs.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: Zničený ruský BMP-3
02 / 04 / 2022, 16:15

Nyní, když jednání o příměří zjevně začala, má smysl získat představu o situaci. Na oslavy příměří je však ještě příliš brzy.

Celková situace 30.03. – 35. den operace

Již několik dní existuje široká shoda mezi ruským tiskem a tiskovými zprávami západních vlád o rozsahu oblasti, která je již pod kontrolou ruské armády. Ruské jednotky postoupily na frontové šířce asi 1 300 km až 300 km hluboko na ukrajinské území, aniž by ukrajinská strana měla vyhlídku na jejich vyhnání z území Ukrajiny. Západní tisk byl pravděpodobně trochu příliš optimistický ve svém hodnocení vojenské situace na Ukrajině.

Ve vzdušném prostoru nad Ukrajinou se zdá, že ruské letectvo (VVS) má rozsáhlou svobodu jednání. Nebezpečím pro ruská letadla jsou v nejlepším případě z ramene odpalované protiletecké střely. Ztráty VVS jsou pravděpodobně snesitelné. Kromě toho se ruská armáda – možná na základě zkušeností z Náhorního Karabachu 2020 – naučila zacházet s bojovými drony.

Ruská vyjednávací delegace v Istanbulu se samozřejmě cítila jako hráč, který vyhrál u herního stolu a nyní chce sbalit své výhry a opustit stůl. V části ruské veřejnosti však byly istanbulské výsledky jednání přijaty negativně.

Současná vojenská situace by Ukrajině umožnila uzavřít příměří, v němž by si mohla zachovat tvář.

Protiútoky: