Vývoj zbraní směřuje k maximální autonomii. Jihokorejci plánují ve své nové houfnici K9A2 Thunder pouze dvoučlennou osádku

Vývoj zbraní směřuje k maximální autonomii. Jihokorejci plánují ve své nové houfnici K9A2 Thunder pouze dvoučlennou osádku
Autor fotografie: Hanwa defense / Public domain|Popisek: K9A2 Thunder
10 / 10 / 2023, 13:00

Hanwa Aerospace představila na zbrojním veletrhu DSEI 2023 v Londýně nový dělostřelecký systém. Má nahradit starší varianty K9 a K9A1.

Konflikt na Ukrajině ukázal obrovskou užitečnost samohybných houfnic. Ty jsou s novými typy munice střílet běžně na vzdálenost až 50 kilometrů. Střely mohou být naváděné a mít řízený výbuch. Pestrá škála moderních granátů umožňuje mimořádně přesnou střelbu. Velmi důležitým faktorem se stala rychlost složení houfnic po výstřelu. Moderní systémy dokáží místo odpalu zasahovat do pěti minut.

Vývoj K9A2 byl poměrně dynamický, její předchůdce K9 byl uveden do provozu v roce 1999. Následovala modernizace v podobě K9A1 a Jihokorejci nyní představili prototyp Thunderu. Příčiny jsou jednoduché, válka mezi Ruskem a Ukrajinou a zkušenosti z ní. Starší jihokorejské houfnice již používá řada zemí. Finsko (K9FIN Moukari), Estonsko (K9EST Kõu), Norsko (K9 Vidar). Indie (K9 Varja-T) a Austrálie (AS9 Huntsman). Polské houfnice domácí výroby Krab používají podvozek z K9 a Varšava již dostala také dostala první kusy K9A1. 

K9 Varja T

Thunder byl vyvíjen pro korejskou a britskou armádu, která chce nahradit starší platformu AS90. Je nutné si uvědomit, že zatím se jedná o prototyp, řada parametrů ještě může být změněna. Základ nadále tvoří podvozek z K9A1. Změny se týkají především věže stroje. Ta má v zadní části výklenek, kde se nachází tři zásobníky. Dva pro munici a jeden pro hnací nálože. Thunder má automatický podavač granátů a systém automatického nabíjení. Je zde předpoklad, že pokud Jihokorejci uspějí ve Británii, věž ještě projde změnami.

Zajímavostí je, že i přes použité zkušenosti z Ukrajiny nebyly ze strany korejské ani britské armády vzneseny požadavky na vylepšení současné úrovně pancéřování a IED (ochrana proti improvizovaným výbušným systémům) K9A1. Osádka by se měla zmenšit na velitele, střelce a řidiče. Očekává se další vývoj, který by měl znamenat snížení osádky na dva muže. Důvody jsou zcela jednoduché. 

Původní K9

Automatický systém nabíjení a současný trend propojení všech zbraní na bojišti. Houfnice prostě dostane on-line pokyn se souřadnicemi a municí, jakou má použít. Počítač sám zaměří cíl a vystřelí. Hanwa Industries dále plánuje prodloužení hlavně z 52 na 58 ráží, tedy přibližně devět metrů. Zvýšil by se tím dostřel na 70 kilometrů. A speciální 155mm granáty mají dostřelit až do vzdálenosti 150 kilometrů!

Vozidlo má integrovaný systém řízení palby Topaz+. Vzhledem k obří polské objednávce a výrobě polonizované verze v Polsku je tu předpoklad integrace celé řady dalších systémů provenience našeho souseda. Dalším předpokladem je tlak na rychlejší složení houfnice a rychlost střelby. 


                                                                           Video: YouTube

Zdroj: Defence 24

 

Tagy článku