Výzva pro Rusy: US Navy chce postavit až tři jaderné útočné ponorky třídy Virginia ročně

Výzva pro Rusy: US Navy chce postavit až tři jaderné útočné ponorky třídy Virginia ročně
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: ponorka třídy Virginia
05 / 04 / 2018, 14:30

Americké námořnictvo chce znatelně urychlit stavbu svých útočných ponorek s jaderným pohonem. Informoval o tom server nationalinterest.org.

US Navy doufá, že se jí podaří postavit až tři jaderné ponorky rok, aby se dohnal nedostatek útočných ponorek v americkém námořnictvu. 

psali jsme: Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Americké námořnictvo mělo původně takovou představu, že ze dvou ponorek třídy Virginia, které chtělo postavit za rok, měl být nakonec jen jeden ,,kus" po roce 2020, než začne stavba ponorek třídy Columbia. Server nationalinterest.org uvádí, že US Navy se pak následně rozhodla stavět dvě ponorky třídy Virginia a jednu třídy Columbia současně. Nyní je plán US Navy takový: postavit až tři ponorky třídy Virginia, než se začne se stavbou ponorek Columbia po roce 2020.

,,Věřím, že máme kapacitu na to, aby americké námořnictvo mohlo dostat tři ponorky třídy Virginia ročně," prohlásil James Geurts, tajemník US Navy pro výzkum, vývoj a akvizice. Server nationalinterest.org. cituje vedoucí činitele amerického námořcnitva, kteří již nějakou dobu hovoří o deficitu ponorek v polovině příští dekády.

Stavba útočné ponorky třídy Virginia

Stavba útočné ponorky třídy Virginia

 

Podle nich je nutno urychlit vývoj a stavbu nejmodernějších útočných ponorek, aby USA byly plně konkurenceschopné s Ruskem i Čínou. Jejich stanovisko podporují zjištění z analýzy, kterou si americké námořnictvo dalo zadat minulý rok. Podle této analýzy je možné, že rychlejší produkce více ponorek třídy Virginia je uskutečnitelná.

psali jsme: Obrovská japonská ponorka měla jako podmořská letadlová loď zlomit vůli Američanů bojovat

Ponorky třídy Virginia mají být vedle třídy Columbia první z řady ,,odstrašujících prostředků". Jedná se o nejnovější třídu útočných ponorek s jaderným pohonem, které mají plně nahradit předchozí třídu Seawolf. Ponorek třídy Virginia má být podle představy US Navy celkem 30.

Nové ponorky třídy Columbia jsou konstruovány s vylepšeným jaderným reaktorem, který přispěje k větší životnosti plavidla. Ponorky tak budou mimo jiné schopné absolvovat větší počet nasazení než ponorky třídy Ohio, jež mají nahradit.

První ,,smrtonosná" ponorka třídy Columbia vybavená jadernými zbraněmi pak má vstoupit do služby v roce 2031, přičemž americké námořnictvo má v plánu jich postavit celkem 12.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.