Výzva pro USA: Čína jako ,,námořní supervelmoc" může mít 6 letadlových lodí do poloviny třetí dekády

Výzva pro USA: Čína jako ,,námořní supervelmoc&quote; může mít 6 letadlových lodí do poloviny třetí dekády
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Letadlová loď Liaoning
19 / 01 / 2019, 10:00

Podle některých čínských vojenských expertů může mít Čína do poloviny třetí dekády až 6 letadlových lodí. To by hypoteticky již mohlo zvrátit poměr sil nejen v Pacifiku a sporném Jihočínském moři, ale i dalších regionech.

Čína má v současné chvíli dvě letadlové lodě. První z nich, Liao-ning, byla zařazena do služby v roce 2012 jako první čínská letadlová loď, druhá (bezejmenná, ,,Typ 002")  byla spuštěna na vodu v roce 2017.

Server nationalinterest.org informoval o tom, že Čína zahájila stavbu třetí letadlové lodi, jejíž ,,pracovní" název má být Šan-tung podle čínské provincie na východě země. Třetí letadlová loď (,,Typ 003") by měla představovat prozatimní technologický vrchol, neboť by měla být vybavena elektromagnetickým katapultem (EMALS). Mohla by na palubě nést letouny Chengdu J-20 nebo J-31, tedy dva čínské nejmodernější stíhače 5. generace.

doporučujeme: Obrovská "superletadlová" loď USS Gerald Ford připravena k akci

Liaoning

Čínská letadlová loď Liaoning

 

Čínské rostoucí námořní ambice dlouhodobě znepokojují USA, které investovaly do dvou supermoderních letadlových lodí třídy Gerald R. Ford (stejnojmenná USS Gerald R. Ford a USS John F. Kennedy) astronomickou částku zhruba 28 miliard dolarů, do každé tedy okolo 14 miliard dolarů.

Čína pak může mít v dlouhodobějším horizontu letadlových lodí až 6. Pět letadlových lodí je podle čínského vojenského experta Songa Zhongpinga potřeba k tomu, aby Čína uskutečnila svou vojenskou strategii. Bývalý čínský námořní důstojník Wang Yunfei pak prohlásil, že Čína k tomu potřebuje o jednu letadlovou loď více, tedy šest. Podle expertů je každopádně možné, že Čína může mít do poloviny třetí dekády až 6 letadlových lodí. Z Číny by se tak stala námořní velmoc ze všemi důsledky z toho plynoucími.

Čínské ministerstvo obrany zatím nespecifikovalo, kolik letadlových lodí plánuje postavit a odmítlo i konkrétní počet uvést v listopadu minulého roku na tiskové konferenci. Pro Čínu je každopádně stavba nových letadlových lodí jednou z vojenských priorit, i když nové letadlové lodě budou stát desítky miliard dolarů.

doporučujeme: Masivní militarizace Japonska? Jen adekvátní reakce na čínskou hrozbu

Není však pochyb, kdyby se zmiňovaná předpověď naplnila a Čína by měla do poloviny třetí dekády již 6 letadlových lodí, že by to mohlo změnit významně poměr sil nejen v Pacifiku a sporném Jihočínském moři, které je pro Čínu jednou z ,,teritoriálních" priorit, ale také v jiných regionech, které jsou pro Američany strategicky klíčové.

 

Zdroj: nationalinterest.org


.

 

 

 

Tagy článku