Vzdejte se protivzdušných kompletů S-400, pak můžete dostat systémy Patriot, vzkazují USA Turecku

Vzdejte se protivzdušných kompletů S-400, pak můžete dostat systémy Patriot, vzkazují USA Turecku
Autor: Mark Holloway (CC BY 2.0)|Popisek: systém Patriot
06 / 01 / 2019, 12:00

USA svolí k prodeji mobilního raketového systému Patriot pod podmínkou, že Turecku ustoupí od nákupu ruských protivzdušných kompletů S-400. Informoval o tom server rt.com.

První ,,várka" ruského protivzdušného kompletu S-400 sice ještě nebyla Turecku dodána, země dala na konci minulého roku najevo, že také zvažuje nákup amerického mobilního raketového systému Patriot. A právě s tím může být vážný problém. USA totiž vzkázaly Turecku, že systémy Patriot jsou ochotné prodat jenom pod podmínkou, že Turecko zruší již domluvené dodávky protivzdušných kompletů S-400.

čtěte také: Smrtící, ale předražený? Americký letoun 6. generace může znamenat citelný zásah do rozpočtu

Turecko by mělo potenciální zájem o používání obou systémů a koncem minulého roku jeho představitelé prohlásili, že by země mohla nakoupit i mobilní raketový systém Patriot, pokud bude nabídka výhodná.

USA už v tomto směru učinilo Turecku konkrétní nabídku: prodají Erdoganově režimu systémy za 3,5 miliard dolarů, ale Turecko má stornovat již domluvený obchod s dodávkami protivzdušných kompletů S-400 z Ruska. USA nesouhlasí s tím, že by člen NATO používal v praxi ruské technologie, což by mohlo podle amerických politických a vojenských představitelů ohrozit celou alianci.

psali jsme: Protivzdušný systém S-400 rozmístěný na Krymu může zasáhnout jakýkoliv vzdušný cíl v centrální Ukrajině, obává se předseda Národní bezpečnostní a obranné rady Ukrajiny

Turecko dokonce za tímto účelem navštívila americká delegace, aby sdělila tyto podmínky tureckým vysokým představitelům z ministerstva obrany a zahraničí osobně.

čtěte také: Rusko dodá Indii protiraketové systémy S-400 za pět miliard

Zatím není jasné, jak se k nabídce Turecko postaví. Jasnější odpověď však naznačil prezident Recep Erdogan, který prohlásil, že nákup systémů S-400 je již hotovou věcí. Navíc dodávka systémů S-400 je již smluvně zavázána, když v roce 2017 podepsalo Turecko s Ruskem kontrakt na dodávků protivzdušných kompletů. Jejich instalace má podle plánů začít v říjnu tohoto roku.

 

Zdroj: rt.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace