Vzdušné války - Boeing F/A-18E/F Super Hornet vs. Dassault Rafale. Jak by dopadl vzájemný souboj?

Vzdušné války - Boeing F/A-18E/F Super Hornet vs. Dassault Rafale. Jak by dopadl vzájemný souboj?
Popisek: Boeing F/A-18E/F Super Hornet vs. Dassault Rafale koláž
20 / 10 / 2018, 10:00

Dnes se v našem seriálu budeme věnovat dvěma letounům, a to americkému stíhacímu bombardéru Boeing F/A-18E/F Super Hornet a francouzskému víceúčelovému stíhači Dassault Rafale. Oba letouny mají překvapivě mnoho společného, ale kdo by vyšel z přímého střetu jako vítěz?

Nejprve tradiční představení obou soupeřů. Rafale je víceúčelovým stíhacím letounem 4,5 generace. Je to typický letoun pro vybojování vzdušné nadvlády. První let stroje se uskutečnil v roce 1986, zařazen do služby byl pak v roce 2001. Letoun užívá francouzské letectvo a námořnictvo. Rafale má v současné době tyto varianty - Rafale C, což je jednomístná verze, Rafale B, dvoumístná verze, která je používáná pro průzkumné a bombardovací účely a konečně Rafale M, jednomístná verze, určená pro francouzské námořnictvo.

psali jsme: Vzdušné války - smrtící F-4 Phantom vs. hbitý MiG-21. Jak by dopadl vzájemný souboj?

Co se týče vlastní konstrukce, ta vyniká delta křídlem a kachními plochami a vertikálním stabilizátorem, které z Rafale dělají obratný a manévrovatelný stroj. Letoun je schopen vyvinout maximální rychlost 2 390 km/h, jeho dolet činí přes 3 700 km. Kromě Francie stroj užívá i Egypt či Indie.

Pokud hovoříme o stíhacím bombardéru Super Hornet, byl vivinut z letounu McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. První let stroje se uskutečnil v roce 1995, zařazen do služby byl o čtyři roky později. Super Hornet vyniká v plnění misí jak ve vzduchu, tak na zemi, může provádět útoky ve dne i v noci, je schopen ničit protivzdušnou obranu. Super Hornet dosahuje rychlosti 1,8 M, dolet činí 2 225 km, dostup 15 240 m.

Oba letouny, jak už jsme uvedli, mají mnoho společného, jako například dva motory či podobnou kapacitu nákladu. Kdo by ovšem v potenciálním střetu zvítězil, kdyby oba stroje proti sobě stanuly ve vzduchu nablízko? Přihlédneme-li k faktu, že by oba letouny  ,,vyplýtvaly" své rakety, a jak Super Hornet, tak Rafale si vedou dobře v nízké rychlosti a nižších výškách, konstrukce francouzského stroje s delta křídlem a kachními plochami by ve vzdušném souboji byla oproti Super Hornetu výhodou.

psali jsme: Vzdušné války - Su-30SM vs. F- 22. Kdo by koho poslal k zemi?

Nicméně rozdílovou výhodu by v tomto případě zřejmě tvořila výzbroj. Super Hornet je vybaven kromě raket, pum a další výzbroje i jedním ,,klasickým" kanonem M61 Vulcan 20 mm, zatímco Rafale je osazen jedním kanonem GIAT 30/M791 ráže 30 mm. Rychlost palby kanonu M61 Vulcan je sice ,,na papíře" 6000 nábojů za minutu, reálná rychlost je však kolem 2 500 nábojů za minutu. V tomto ohledu by měl kanon GIAT 30/M791 francouzského letounu výhodu. Existují rovněž ne úplně nepodstatné rozdíly v kalibru mezi oběma zbraněmi, a také úsťové rychlosti.

psali jsme: Jak v budoucnu sestřelit F-22 či F-35? Rusko možná našlo cestu

Našim vítězem v tomto souboji nablízko by se tak čistě teoreticky stal Rafale, ale bylo by to znovu těsné. Máte stejný, či odlišný názor?

 

 

Tagy článku