foto: Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0/Tu-160
Válka na Ukrajině vyvolává mnoho otázek v oblasti strategie a taktiky, kvality zbraňových systémů, logistiky a komunikace a velitelských schopností. V počátku války mělo Rusko jednoznačně navrch, kdy tanky oraly ukrajinskou zem, ale po dodávkách moderních protitankových zbraní v tisícových počtech se situace radikálně změnila. Rusko po značných ztrátách změnilo taktiku a přešlo jednak na boj na kratší frontě s vyšším soustředěním sil, k tzv. opotřebovávací válce, a především masivnímu použití dělostřelectva, kde Ukrajina nemůže opět konkurovat, jak výzbrojí, tak zásobami techniky, náhradních dílů a munice.
Jaká by však byla situace, kdyby se na ukrajinském bojišti utkaly ruská armáda a např. americká, jež veškeré moderní systémy má v odpovídající organizační struktuře, vycvičené obsluhy i techniky a zajištěné odpovídající logistické zabezpečení? Pokud se oprostíme od položky „jaderné velmoci“, vynecháme balistické střely a zaměříme se na konflikt konvenční, lze tento virtuální boj posoudit komplexně, tedy, tedy od satelitů po výbavu vojáka, taktiku, organizační strukturu, nebo v první fázi vybrat jen klíčové zbraňové systémy a porovnat jejich kvality, bez ohledu na to, jaké PVO by bylo nasazeno, jak je rozvinut C4ISTAR nebo jaké jsou spojovací prostředky.
Psali jsme
Po ukončení studené války a přechodu k více operacím expedičního charakteru se diskutovalo o smysluplnosti tankového vojska. Následující...
Zásadní operace využívají eliminace sil protivníka všemi prostředky na dálku před zahájením operace, takže do hry vstupují bombardéry, jež potřebují vzdušné krytí a je nutno vybojovat vzdušnou převahu – tedy stíhače. Pozemní síly potřebují vzdušnou podporu, tedy bitevní vrtulníky. Zahajuje palebná příprava dělostřelectva, tedy raketomety a dělostřelectvo a pak vyrazí k průlomu MBT v doprovodu BVP.
V kategorii bombardérů by nešlo o přímou bojovou konfrontaci obou strojů, ale o jejich možnosti a schopnosti splnit úkol. Stroje jsou schopné nést celou škálu nákladu, ale pro prvotní úder by byly zřejmě voleny střely s plochou dráhou letu a inteligentní munice k precizním zásahům a eliminaci velitelských stanovišť, spojovacích uzlů a protivzdušné obrany. Na špici ve své kategorii jsou v současnosti B-2 SPIRIT (duch), a Tu-160, v kódu NATO „BLACKJACK“, Rusy přezdíván „Bílá Labuť“ vzhledem k jeho tvarům a bílému nátěru.
Psali jsme
V pozemních bojích na Ukrajině si obránci vedou velmi statečně, ale je evidentní, že jim dochází dech, síly, zásoby, zbraně a někdy i motivace....
B-2 byl zařazen do služby v roce 1997, jeho maximální rychlost je M-0,95 na úrovni hladiny moře. Má dvě interní pumovnice s možností oficiálně 18 000 kg, ale odhaduje se, že pojme až 23 000 kg. Jeho nespornou výhodou je design „stealth“.
Tu-160 slouží od roku 1987, prošel několika modernizacemi a ta poslední, na úroveň je právě v procesu a takto modernizované letouny mají vstoupit do služby příští rok. Maximální rychlost letounu je M-2,05, má dvě interní pumovnice schopné pojmout až 45 000 kg výzbroje. Jeho zajímavostí je vysoká nadzvuková rychlost, měnitelná geometrie křídel a implementace operátora obranných systémů.
V porovnání tedy oba stroje mají svá pro a proti, B-2 s dvoučlennou osádkou spoléhá na stealth technologii, ale v porovnání s Tu-160 má poloviční rychlost i poloviční nosnost. Tu-160 spoléhá na vysokou rychlost a díky operátorovi obranných systémů se chce zařadit do kategorie „létající pevnost“. Vzhledem k rozdílnosti obou typů těžko říci vítěz a poražený, vždy bude záviset na vhodně zvolené taktice nasazení a součinnosti s dalšími silami a prostředky a sdílení dat. B-2 ani TU-160 nebyly prodány do zahraničí.
Psali jsme
Válka na Ukrajině je školou vojenského strategického a taktického myšlení a též prověrkou bojeschopnosti různých typů techniky na soudobém...
Je jednoznačné, že tyto typy letounů se nestřetnou v přímém boji, ale vytvoří podmínky pro jiné jednotky, ať již v rámci vzdušné nadvlády nebo pozemní dominance. Ale vždy budou potřebovat krytí stíhači anebo odpalovat střely s plochou dráhou letu na velkou vzdálenost. Každý z letounů má své výhody i nevýhody. Vždy rozhodne konkrétní bojová situace.
Zdroj: Defence Blog
Tagy