Vzdušné války - JAS-39 Gripen vs. Su-35. Kdo by zvítězil ve vzájemné potyčce?

Vzdušné války - JAS-39 Gripen vs. Su-35. Kdo by zvítězil ve vzájemné potyčce?
Popisek: JAS-39 Gripen vs. Su-35
27 / 10 / 2018, 10:00

Ve vzdušných válkách si dnes ,,na paškál" vezmeme ruský víceúčelový stíhací letoun Su-35 a ,,švédskou klasiku", proudový víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen. Kdo by potenciálně zvítězil v tomto souboji?

Pojďme si nejprve představit oba dnešní ,,hráče". Su-35, nasazený v Sýrii, je víceúčelovým stíhacím letounem, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1988, tedy před 30 lety. Do služby ruského letectva pak vstoupil v roce 1995. Od nového letounu Su-35 se očekávala především vysoká bojová životnost, schopnost ničení obtížně zjistitelných cílů, schopnost radioelektronického boje a další vlastnosti. 

                                    

Su-35 má v současné době několik variant: jednomístný stíhač Su-27M/Su-35, Su-35UB, což je cvičně-bojová varianta Su-35, která poprvé vzlétla v roce 2000, jednomístný stíhací letoun s modernizovanou avionikou Su-35BM, experimentální Su-37 s vektorováním tahu a konečně Su-35S, modernizovaná varianta bojového letounu Su-35. 

psali jsme: Vzdušné války - F-86 vs. MiG-15. Stroje, které si zabojovaly v horké Korejské válce (1950-1953)

                                     

JAS -39 Gripen je proudový víceúčelový bojový letoun, jenž absolvoval první let stejně jako Su-35, tedy v roce 1988, zařazen do služby byl pak v roce 1993. Letoun nahradil ve výzbroji Saab 35 Draken a Saab 37 Viggen. V současné době jej kromě Švédska užívá rovněž Česká republika, Maďarsko, Thajsko či Velká Británie. V roce 2008 se představil nový dvoumístný stroj Gripen NG, jehož první let se uskutečnil 27. května 2008. Před dvěma lety se představila nová verze letounu nazvaný Gripen E, od něhož si Saab mnoho slibuje. Stroj technologicky vychází z prototypu Gripen NG. V současné době se připravuje Gripen E na další fázi letových zkoušek. Příští rok by jej podle plánu již mohlo získat švédské letectvo.

psali jsme: Vzdušné války - Su-30SM vs. F- 22. Kdo by koho poslal k zemi?

A jak by dopadlo vzájemné měření sil? Su-35 je pro Gripen bezesporu silný protivník. Zdokonalený drak letounu i avionika, rychlost stroje, který může navíc nést ,,enormní" náklad, dělá z Su-35 nebezpečného soupeře pro téměř jakýkoliv západní stíhač. Nesmíme zapomenout ani na schopnost vektorování tahu (v případě Su-35 jde o 3D měnitelný vektor tahu), která dává velkou výhodu nad vzdušným soupeřem hlavně v boji zblízka, ,,tradičně" dobrou manévrovatelnost. Su-35 nabízí velmi dobré technické vlastnosti navíc za přijatelnou cenu.

psali jsme: Vzdušné války - smrtící F-4 Phantom vs. hbitý MiG-21. Jak by dopadl vzájemný souboj?

Na druhé straně Gripen má v současné době lepší avionické systémy, situační povědomí a v neposlední řadě i o něco lepší výzbroj, která by mohla představovat jeden z potenciálních ,,trumfů" nad Su-35. Gripeny jsou též dobře ovladatelné, jedná se ve své kategorii vlastně o skvělý stroj. V tomto případě by tak vzájemný souboj byl vyrovnaný. Přesto by se vítězem podle nás stal ruský stroj pro své zmíněné vlastnosti či výhody, které jsme vyjmenovali. Nicméně opět záleží na momentálních podmínkách, okolnostech střetu a samozřejmě na schopnostech obou soupeřících pilotů.

Tagy článku