foto: Hopman97 / Wikimedia commons / CC-BY/Kim Čong-un se severokorejskými systémy PVO (ilustrační foto)
Jihokorejské tajné služby prověřují zapojení Severní Koreje do víkendového historicky prvního útoku Íránu na Izrael. Propojení totalitárního komunistického státu s Íránem a teroristickými skupinami na Blízkém východě je však mnohem hlubší.
Podle informací webového portálu The Korean Times jihokorejské špionážní služby v současné době prověřují, zda byla Severní Korea a její technologie zapojena při Íránském útoku na Izrael v noci z 13. na 14. dubna. Jižní Korea se začala celé situaci věnovat v souvislosti s domněnkami bezpečnostních expertů, podle kterých severokorejské poznatky a pravděpodobně také některé prvky technologie balistických raket mohly být součástí Íránské vojenské operace proti Izraeli.
Severní Korea a Írán navázaly oficiální diplomatické vztahy ještě několik let před vypuknutím íránské islámské revoluce již v roce 1973. V letech následujících po ustanovení totalitárního režimu v Íránu došlo také k první výměně poznatků týkajících se střel a další vojenské technologie mezi oběma státy. V samotném Íránu však mělo od poloviny 80. let prokazatelně začít docházet k výrobě prvních balistických raket vycházejících ze sovětských a následně severokorejských vzorů.
Střely Scud-B obdržela Severní Korea v roce 1979 od Egypta a na jejich základě vyprojektovala svoje z části vylepšené rakety Hwasong-5. V roce 1985 bylo do Íránu posláno přibližně 100 kusů Hwasong-5 a v zemi byla založena také výrobní linka zaměřující se na jejich produkci. Střela však nenesla korejský název, ale vyráběla se pod označením Shahab-1. Podobným způsobem, exportem severokorejských raket, vznikly také další íránské balistické střely Shahab-2 a Shahab-3. Írán také prokazatelně v minulosti z části financoval vývoj severokorejských balistických raket. Právě Shahab-3 byl nejspíš použit při víkendovém útoku Íránu na Izrael, při kterém měly být údajně poprvé vyzkoušena také hypersonická raketa Fatah 2.
O úzké spolupráci mezi oběma zeměmi bezpochyby také hovoří výměna znalostí o vlastní, ale také nepřátelské vojenské technologii. Na konci července 2023 představil na Výstavě zbraní a vybavení jihokorejský režim dva své nové vojenské drony Saetbyol-4 a Saetbyol-9, které svým vzhledem nápadně připomínají dvojici amerických UAV RQ-4 Global Hawk a MQ-9 Reaper. Jednou z možných cest, jak se údaje o technologii specificky dronu RQ-4 Global Hawk, dostaly do rukou komunistického severokorejského režimu mohl být právě Írán.

Na jeho území bylo totiž toto americké UAV v červnu roku 2019 sestřeleno. Komunistický režim proto sice mohl napodobit vzhled a rozměry obou strojů, avšak stále není jasné, zda severokorejské drony disponují stejnými schopnostmi jako jejich americké vzory. O reálné funkčnosti severokorejských zbraní a další vojenské techniky totiž panuje diskuze. Za příklad může sloužit tank M2020, který podle dostupných fotografií stroje zveřejněných režimem obsahuje pokročilejší technologie v podobě APS a množství senzorů. Neexistuje však důkaz, že by tyto systémy Severní Korea vyvinula nebo měla k dispozici.
Vztahy Severní Koreje a Íránu stvrzeny Hizballáhem
Balistické rakety by však neměly být jediným způsobem, kterým Severní Korea nepřímo narušuje bezpečnost a existenci Izraele. Podle výzkumu provedeného neziskovou organizací Alma byly totiž zkušenosti severokorejských společností a techniků prokazatelně využity pro budování tunelů Hizballáhu v jižním Libanonu a severním Izraeli. Severokorejci totiž téměř totožné chodby budovaly na hranici mezi oběma Korejemi a typ podloží byl velice podobný tomu, který se vyskytuje na hranici Libanonu s Izraelem.
Specialisté ze Severní Koreje proto nejen, že terorirstické organizaci Hizballáh předali potřebné informace pro hloubení chodeb do skalnatého terénu, ale komunistický režim měl navíc také společně s Íránem zaslat do libanonu vlastní pracovní jednotky. Podle vedoucího výzkumného oddělení organizace Alma, Tala Beeriho, by navíc chodby rozkládající se mezi oběma blízkovýchodními zeměmi měly být rozsáhlejší než známé tunely v Gaze označované jako „metro”. Některé z chodeb Hizballáhu by měly dokonce ústit přímo na izraelské území.
Tagy