WB GROUP: Systém řízení palby TOPAZ je špička. Touží po něm i Američané

WB GROUP: Systém řízení palby TOPAZ je špička. Touží po něm i Američané
08 / 10 / 2019, 10:00

Na veletrhu MSPO 2019 v polských Kielcích poskytl Security magazínu exkluzivní rozhovor ředitel odboru komunikace a propagace skupiny WB GROUP, pan Tomasz Badowski. Představil hlavní oblasti působnosti skupiny, s nejen ve vztahu k potřebám modernizace dělostřelectva Armády České republiky zmínil zejména integrovaný systém řízení boje TOPAZ a pozorovací, průzkumné i úderné bezpilotní prostředky z portfolia společností skupiny.

WB GROUP je největší polský technologický koncern, který nabízí nejmodernější řešení pro mezinárodní ozbrojené síly v následujících oblastech: systémy pozorování a průzkumu; komunikační, řídicí a bojové systémy; systémy protipožární ochrany; úderné systémy; IT a systémy kybernetické bezpečnosti; servis, podpora a modernizace vojenského vybavení; nebo řešení e-mobility.

Hlavní výhodou systémů nabízených skupinou WB GROUP je jejich modularita a rozšiřitelnost. To umožňuje velké množství konfigurací produktů, což z nich činí komplexní sadu nástrojů pro multidoménové řízení bojiště podle požadavku uživatelů. Technologie nabízené skupinou WB GROUP jsou založeny na mnohaletých zkušenostech získaných díky implementaci technologií v polských ozbrojených silách i na dlouhodobé spolupráci se zákazníky po celém světě. WB GROUP je dnes největším polským vývozcem vojenských technologií sloužících zákazníkům v desítkách zemí, včetně Spojených států. Po celém světě skupina zaměstnává více než 900 lidí, z nichž více než polovina jsou inženýři a zaměstnanci výzkumu a vývoje.

Spojovací systémy a systémy řízení bojiště

Komunikační a řídící systémy jsou vlajkovou lodí v portfoliu WB GROUP. Situační povědomí, rychlé rozhodování a analýza informací poskytovaných průzkumnými senzory jsou na multidoménovém, komplexním bojišti klíčem k získání výhody. V současné době jsou systémy C4ISR skupiny WB GROUP provozovány nejen polskými ozbrojenými silami, ale také ozbrojenými silami Spojených států, Švédska, Malajsie, Maďarska, Slovenska nebo Indie.

TOPAZ, WB Group

V této oblasti je pro Českou republiku zajímavý především integrovaný systém řízení boje TOPAZ se svými průzkumnými, taktickými, údernými a logistickými funkcemi, a s funkcí AFCS (automatický systém řízení palby – Automated Fire Conrol System).

Pozorovací a průzkumné systémy

Rychlé získávání informací o nepříteli a situační povědomí na všech úrovních velení jsou klíčem k získání výhody na bojišti. Jedním z nejúčinnějších nástrojů situačního povědomí jsou moderní bezpilotní systémy a pozorovací senzory. Dlouholeté zkušenosti s pozorovacími drony získané inženýrským týmem skupiny WB GROUP, a to i v bojových podmínkách, činí vybavení nabízené skupinou WB GROUP spolehlivými a osvědčenými řešeními určenými pro specifické potřeby uživatelů.

Úderné systémy

WARMATE Tube Launch

Pro splnění úkolu je nezbytná schopnost rychlé reakce a eliminace hrozeb. Pokročilé úderné systémy navržené inženýrským týmem WB GROUP, jako jsou „sebevražedné“ drony (loitering munnition systems) a raketové systémy, umožňují eliminovat cíle s bezprecedentní přesností.

Modernizace a podpora vojenských vozidel

Roky zkušeností v oblasti speciálního vybavení vojenských vozidel vedly k získání kompetencí v oblasti modernizace vojenského vybavení. Dnes WB GROUP nabízí komplexní, pokročilé spojovací, velitelské a elektromechanické hasicí systémy odpovídající standardům NATO.

IT systémy

WB GROUP je centrem strojírenské technologie, které sdružuje skupinu renomovaných odborníků v oblasti specializovaných elektronických řešení, speciálních komunikací, kryptografie a elektronických řešení.

Řešení e-mobility

WB GROUP nabízí díky zkušenostem svého vysoce kvalifikovaného personálu inovativní řešení v oblasti elektromobility. Tým inženýrů vyvíjí mobilní přepravní platformy pro těžká břemena a integruje rostoucí autonomii automobilů.

Rozhovor s Tomaszem Badowskim, ředitel komunikace a propagace WB GROUP

  • Dobrý den, jsem zde s panem Tomazem Badowskim z velké polské zbrojařské skupiny WB Group. Dobrý den, Tomaszi.

Dobrý den.

  • Tomaszi, mohl byste našim čtenářům, prosím, vysvětlit, čemu se WB Group věnuje?

WB Group je v současnosti nevětší soukromou polskou technologickou společností. Jsme aktivní ve čtyřech sektorech trhu. Prvním sektorem, který je pro nás nejdůležitější, je protipožární sektor, ale jsme také aktivní v sektoru domácí bezpečnosti, sektoru průmyslu a infrastruktury, a také, a to je pro nás docela nové, je komerční sektor týkající se elektronické mobility. Začínali jsme u obrany, a obrana je jádrem našeho businessu, a v tomto sektoru nabízíme kompaktní řešení pro velitele v oblasti spojení a velení.

Máme několik systémů, které byly prověřeny v boji, a jsou velmi známé v polské armádě, ale i v jiných armádách, jako například FONET, což je základní technický páteřní síťový systém, který pokrývá spojení uvnitř vozidla a mezi klíčovými členy osádky. Tento systém je již nasazen v polské armádě, ale prodáváme je také americké armádě. Slouží ve švédské armádě, maďarské armádě a také ve slovenské armádě.

Další systém, který nabízíme, je TOPAZ. To je integrovaný systém řízení bojiště. Díky tomuto systému můžete jako velitel řídit všechny jednotky na bojišti. Má několik modulů. Taktický modul, který řídí velení velení na bojišti. Dále průzkumný modul, díky němuž můžete získávat informace ze všech pozorovacích a průzkumných senzorů. Úderný modul, díky kterému ovládáte „sebevražedné“ drony (Loitering Munition System) a provádět přímé údery na určené cíle. Máme také velmi důležitý palebný modul, TOPAZ FIRE, který je vlastně systémem řízení dělostřelecké palby. Tento systém je již také zaveden polskou armádou, a byl vyzkoušen v boji v Afghánistánu, i během mnoha cvičení se spojeneckými silami v Polsku. Systém pracoval velmi dobře, a to tak dobře, že i američtí dělostřelci si říkali: „můj bože, takový systém bychom také chtěli mít!“

  • Páni, gratuluji! My tu teď stojíme u WARMATE, mohl byste nám popsat, co je to za systém, a jaké má výhody?

Ano. Můžete zde vidět nového člena naší rodiny WARMATE. Před několika lety jsme vyvinuli systém „sebevražených“dronů Warmate. Později, protože naši klienti chtěli větší dosah a větší nosnost, vyvinuli jsme WARMATE 2, větší, těžší s větším účinkem při dopadu. A nyní také díky našim potřebám a postřehům našich zákazníků a našich klientů vyvijíme tři nové typy Warmatu. Prvním z nich je standardní WARMATE, který se od předchozí verze liší tím, že je odpalovaný z hlavně, a díky tomu jej lze umístit na různé typy vozidel včetně UGV, bezosádkového pozemního vozidla, což rovněž naši zákazníci požadují, a my to vyvíjíme a připravujeme. Ve vzduchu vydrží asi 40 minut, nese hlavici o hmotnosti 5 kg.

Ten druhý je WARMATE R, jako reconnaissance, průzkum. Jeho konceptem je, že vyšleme WARMATE R jako průzkumný prostředek, je kompatibilní s ostatními systémy Warmate, a tento je průzkumníkem na bojišti, vyhledává nepřítele, jejich pozice, a pomocí systému TOPAZ odesílá informace veliteli, a velitel si může vybrat z různých typů Warmatu a provede úder na určený cíl.

A ten třetí je nová platforma, je to Warmate V, odvozeno od VTOL, kolmý vzlet a přistání. Jeho design je dán tím, že naši zákazníci potřebují malý kompatní dron, Warmate, schopný nasazení na velmi malých prostorách a v městském terénu. Pro takové nazení je určen tento.

  • Je to tedy vlastně jako druhé oči pro velitele. A když už mluvíme o očích, nad námi je známé FlyEye vyráběné vaší společností. Můžete popsat, co tento systém umí?

Ano, FlyEye je mini UAV, pozorovací a průzkumný systém třídy C4IS. Již je nasazen polskou armádou a také polskými speciálními silami, a byl již prověřen bojem na Ukrajině, která tento systém také používá. V Polsku slouží již devět let. A můžu říci, že je to v současnosti jeden z nejlepších systému ve své třídě.

  • Security magazín je české médium. Co si myslíte o vstupu WB Group na český trh?

Byl jsem v Česku na posledním veletrhu IDET a jsem jeho velkým příznivcem. A pro českou armádu máme kompletní řešení. Můžeme vám také nabídnout FlyEye UAV. Ale co by česká armáda potřebovala, a během své návštěvy Brna jsem hovořil s vašimi novináři a experty, je velmi dobrý systém pro řízení dělostřelecké palby. My takový systém máme, je prověřený, má otevřenou architekturu. Tím mám na mysli to, že veškeré technologie, které ve svém systému používáme, jsou naše vlastní. Máme tedy přístup k celému zdrojovému kódu. Takže pokud by česká armáda potřebovala nějakou modifikaci, měla speciální požadavky, není to pro nás problém, můžeme to udělat. Systém tedy můžeme upravit speciálně pro vás.

  • To zní skvěle a doufejme, že naše armáda dostate stejně dokonalé vybavení jako armáda americká. Děkuji vám za rozhovor a brzy na viděnou v České republice.

Dobře, díky, a užijte si pobyt v Kielcích.

  • Děkuji.

Tagy článku