Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Skyranger na podvozku Leopard 2
Obrana proti dronům je aktuálně alfou a omegou ruských i ukrajinských velitelských štábů. Řešení již existují, ale na bojiště se dostávají velmi pomalu. Německo vyslalo první vlaštovku.
Letošní Eurosatory v Paříži ukázalo, jak vážně se vojensko-průmyslový komplex věnuje hrozbě dronů na moderním bojišti. Pokud vynecháme velmi nadějný Tridon Mk2 od BAE Systems, především německý Rheinmetall ukázal, že to se systémy proti UAV myslí opravdu vážně. Skynex je stacionární verze protivzdušných systémů Skyshield a se šesti plně automatizovanými věžemi se nazývá MANTIS. Ten si nedávno pořídilo Slovensko. V mobilní verzi se systému říká Skyranger a právě ten německá firma prezentovala v Paříži nejvíce.
Skynex jako žádoucí systém na Ukrajině proti UAV
Jednak ho umístila na podvozek Leopardu 2, ten ale patří KNDS (bývalé KMW). Dále byl Skyranger instalován na podvozek supermoderního bojového vozidla pěchoty Lynx a je avizováno, že systém se použije na podvozcích vyvíjených hlavních bojových tanků KF-51 nebo třeba obrněncích Boxer. Tím, že má Rheinmetall zcela ukončený vývoj celé rodiny Skyshield, má poměrně slušný náskok před konkurencí. Systém v podstatě navazuje na staré vozidlo Gepard, které se ale na Ukrajině ukázalo jako velice účinné. Systémy jsou si v základním provedení velmi podobné, koneckonců Gepard je na podvozku Leopardu 1, akorát se jedná o naprosto zásadní modernizaci s moderní municí.
Skynex je vysoce modulární a lehký systém protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORAD) vyvinutý švýcarskou společností Oerlikon Contraves, která je ale dceřinou společností Rheinmetallu. V podstatě se dá také označit jako systém C-RAM, o který bude usilovat i AČR, tedy sadu detekčních systémů, které umožňují zničení nepřítele dříve, než dosáhne svého cíle. Skynex se skládá ze dvou revolverových kanónů Oerlikon ráže 35 mm s rychlostí střelby tisíc ran za minutu. Může používat i dva moduly raket země-vzduch. Systém řízení palby využívá vyhledávací a sledovací radar X-TAR-3D s laserovým a rádiovým zaměřováním. Je tedy poměrně univerzální.
Samotné velitelské stanoviště Skynexu může být až ve vzdálenosti pět set metrů od řídící jednotky. Přenos signálu je rádiový a šifrovaný a celý systém lze pochopitelně propojit s jinými zařízeními protivzdušné obrany. Zařízení pracuje poměrně jednoduše a je schopno plné autonomie. Radary krátkého dosahu zachytí dron, pochopitelně se může jednat o raketu nebo třeba i vrtulník, a předají informaci vysokorychlostní výpočetní jednotce. Ta spočítá na základě rychlosti a trajektorie, kde se vystřelená munice s nepřítelem střetne a případně načasuje výbuch střel, pokud Skynex jedná v autonomním režimu, což je při střetnutí s UAV pravděpodobné.
Skynex jako superzbraň proti dronům
Druhá možnost je poskytnutí informace velitelské jednotce, která pochopitelně může rozhodovat sama. Klíčové jsou ovšem samotné střely. Munice AHEAD je střela s velkým množstvím submunice v podobě wolframových projektilů. V každé střele jich je 152. Časovač odpálí munici těsně před objektem a asi si každý dovede představit při kadenci 1 000 ran za minutu, co to ve vzduchu dokáže. Roj dronů nemá žádnou šanci. V zásobníku Skynexu je 252 střel, které lze přirozeně střílet dávkami. Wolfram je jen o něco málo měkčí než diamant a mrak této submunice bude smrtící takřka pro cokoliv.
Podle polského WPtech obdrželi Ukrajinci dvě baterie Skynexu. Podle Poláků je možné systém použít i proti klouzavým pumám, se kterými si Ukrajinci aktuálně ze strany Rusů neví rady, především s těmi třítunovými. Účinný dosah systému je pět kilometrů, což je proti FPV dronům a potulující se munici naprosto dostačující. Celá věž váží pět tun. V zásadě se jedná o zbraň budoucnosti proti dronům, která připomíná systémy, jež jsme kdysi vídali ve sci-fi filmech. Ukrajinci takovéto systémy možná potřebují ze všeho nejvíc, aby ochránili své jednotky a civilní cíle před ruskými vzdušnými prostředky. Bohužel by jich potřebovali stovky, tak se uvidí, kolik jich nakonec dostanou.