Wolfram proti UAV na Ukrajinu. Rheinmetall měl skvělý nápad v podobě Gepard 1.5

Wolfram proti UAV na Ukrajinu. Rheinmetall měl skvělý nápad v podobě Gepard 1.5
Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Skyranger na Eurosatory 2024
24 / 09 / 2024, 07:45

Protivzdušná obrana je v současnosti alfou a omegou bránící se Ukrajiny. UAV ovládly vzdušný prostor a kombinace Leopardu 1 a Skyrangeru by mohla být přesně tím, co Kyjev potřebuje.

Pokud vynecháme systémy jako HIMARS s ATACMS, NASAMS nebo třeba Iris-T, většina vojenské pomoci Ukrajině je staršího data výroby. M1A1 Abrams, Leopardy, Scimitary nebo i M2 Bradley leccos pamatují. Skutečně moderní techniky v napadené zemi moc není. To na druhou stranu neznamená, že starší technika by nemohla být užitečná. Právě Bradley, Challengery 2, Strykery nebo německé Mardery prokázaly svou platnost. Střely s plochou dráhou letu Taurus, SCALP-EG nebo Storm Shadow zase patří k tomu modernějšímu. Jestli ovšem Ukrajině vévodí nějaká starší západní zbraň, pak je to jednoznačně Gepard. 

 

Kombinace Skyranger a Leopard rovná se Gepard 1.5

 

Tento německý pásový prostředek protivzdušné obrany se jasně ukázal jako nejúčinnější zbraň proti vzdušným bezpilotním prostředkům (UAV) na Ukrajině vůbec. Jeho kombinace dvou 25mm Oerlikonů a radaru s dosahem patnáct kilometrů společně s vynikajícím řízením střelby je vysoce účinná. Rheinmetall v sedmdesátých letech jistě nepočítal s tím, že v třetí dekádě nového milénia bude Gepard dočasně nejúčinnějším prostředkem proti UAV na Ukrajině. Koneckonců některé systémy byly Kyjevu dodány již ze šrotiště. Ukrajina disponuje již více než 130 Gepardy. A ty se dostávaly na bojiště různými cestami. Nejvíce jich je z Blízkého východu, Kataru a Jordánska. 

Rheinmetall teď podle WPtech přišel s hybridem, který kombinuje to nejmodernější s opravdu starou technikou. Trochu paradoxní je, že Gepard a Gepard 1.5 spojuje podvozek z Leopardu 1. Tedy z MBT, které sice operuje na Ukrajině v několika verzích, ale moderní armády ho již nepoužívají. Přesto je jeho pásový podvozek nepochybně zcela dostačující pro velmi moderní věž Skyranger 30. Ukrajina již vlastní dvě baterie sestry Skyrangeru, Skynex. Ty jsou ale stacionární a trochu více známé jsou pod označením Mantis, jenž koupilo Slovensko. Mobilní prostředek bude pro bránící se zemi mnohem užitečnější vzhledem k tomu, že Rusko nevybíravě bombarduje prakticky vše. A navíc půjde o ekonomičtější variantu.

Další společnou věcí Skyrangeru a Gepardu je kadence. Jeden Oerlikon vystřelí až 550 ran za minutu, tedy původní systém je schopen vypálit 1 100 střel za minutu. Skyranger má rychlopalný kanón Oerlikon Mk3 ráže 35 mm s kadencí 1 000 ran za minutu. Palebně jsou na tom proto velmi podobně, jen Skyranger má větší ráži. Rozdíl je v jiných věcech, a to především v munici. Skyranger disponuje v podstatě kazetovými a programovatelnými střelami. Ty jsou naprogramovány v okamžiku, kdy náboj opouští hlaveň. Radary zachytí UAV nebo jiný vzdušný prostředek, sledují ho a výkonný balistický počítač vypočítá trajektorii a pravděpodobný střet munice s cílem. 

 Skyranger

 

Gepard 1.5 může být zásadní pomocí Ukrajině proti UAV

 

Systém jedná zcela autonomně. Nejprve jsou informace předány řídícímu systému a systému střelby. Ten naprogramuje výbuch munice. Střela se v blízkosti nepřítele odpálí a vyletí z ní tisíce wolframových projektilů. I při krátké dávce vytvoří ve vzduchu prakticky neprostupnou zeď. Účinný dostřel činí 4 000 metrů. A pochopitelně oproti původnímu Leopardu jsou výhodou neporovnatelně modernější systémy. Podle anglické Wikipedie má Skyranger 35 integrovanou sadu senzorů, která se skládá ze sledovacího radaru v pásmu X nebo Ku s dosahem až 30 km, elektrooptické kamery, infra snímače a kamery s laserovým dálkoměrem a automatickým sledováním cíle. Věž unese 252 nábojů.  

Verze z roku 2023 má již radar s aktivním elektronicky skenovaným radarem AMMR. To je již naprosto špičkový parametr, který ze Skyrangeru dělá absolutní top zbraň, ale je nepravděpodobné, že bude dodán na Ukrajinu. Kyjevu jde v takovém případě především o množství dodané techniky. Podvozek z Leopardu 1 zásadně ulehčí výrobu nových kusů a Gepard 1.5 by mohl být na bojiště dodán v poměrně velkém množství. Ukrajinci si nevědí rady s UAV Lancet a také s FAB-3000, klouzavými třítunovými pumami. Rheinmetall však uvádí, že Skyranger je schopen jejich detekce a sestřelu.  


 

Tagy článku

-->