Z možného nákupu protivzdušného systému S-400 nakonec sešlo. Zaleklo se Srbsko amerických sankcí?

Z možného nákupu protivzdušného systému S-400 nakonec sešlo. Zaleklo se Srbsko amerických sankcí?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: S-400
08 / 11 / 2019, 15:00

Srbsko zvažovalo podle srbského deníku Večernje novosti pořízení protivzdušných kompletů S-400 od Ruska formou dlouhodobé půjčky. Agentura TASS zveřejnila informaci, že Srbsko k nákupu systémů nakonec nepřikročí zřejmě z důvodu možného uvalení amerických sankcí.

Na začátku tohoto měsíce agentura TASS uvedla s odvoláním na srbský deník Večernje novosti, že srbští vojenští a státní představitelé byli ,,ohromeni" efektivitou systému S-400 během nedávného ruské-srbského vojenského cvičení ,,Slovanský štít". Toho se kromě S-400 aktivně zúčastnil i protiletadlový systém Pancir S-1. Vypadalo to, že Srbsko má reálně nakročeno se stát dalším uživatelem S-400.

Nicméně to vzalo několik dní poté za své. Agentura TASS uvedla, že Srbsko se nechystá pořídit S-400 od Ruska, a důvodem může být možné uvalení sankcí ze strany USA. Rychlá reakce USA směrem k Srbsku pak přiměla ,,pružně" změnit i názor nejvyšších politických představitelů Srbska včetně prezidenta Aleksandara Vučiće. Ten potvrdil v rozhovoru pro srbskou státní televizi RTS, že jím vedená země nakonec systémy S-400 od Ruska nekoupí. Oficiálním důvodem je nedostatek finančních prostředků, tím neoficiálním však právě hrozba zmíněných sankcí ze strany USA.

Na Vučiće pak mělo zřejmě vliv prohlášení zvláštního amerického velvyslance pro západní Balkán Matthewa Palmera, který řekl během své návštěvy v makedonském Skopje, že možný nákup systémů S-400 by mělo za následek právě uvalení amerických sankcí proti Srbsku.

Srbsko se však nehodlá na druhé straně podle všeho vzdát pořízení protiletadlového systému Pancir-S1. Nicméně i u něho potenciálně hrozí americké sankce. Vučić prohlásil, že tyto systémy naopak ,,garantují" dlouhodobý mír v regionu.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku