Bude nová ruská raketa S-8OFP ,,zabijákem" tanků?

Bude nová ruská raketa S-8OFP ,,zabijákem&quote; tanků?
Autor fotografie: screenshot Youtube
02 / 01 / 2019, 14:00

S-8OFP je nová raketa vzduch-země, od níž si ruské ministerstvo obrany mnohé slibuje.

Společnost Těchmaš, která je součástí státního koncernu Rostec, oznámila, že raketa S-8OFP zakrátko dokončí testovací fázi a bude tvořit součást armádní výzbroje ještě do konce tohoto roku.

psali jsme: VIDEO: Rusko úspěšně otestovalo svého ,,nadzvukového zabijáka", raketu Zirkon

Generální ředitel firmy Těchmaš vladimir Lepin prohlásil, v současné chvíli je plán dokončit úspěšně testování rakety a začít od armády přijímat potřebné rozkazy, které se budou týkat budoucího využití či nasazení S-8OFP. Raketa má za sebou testování i v Sýrii.

S-8OFP je součástí rodiny raket S-8, které používal v 70. letech ještě Sovětský svaz, je však jejich modernizovanou verzí. Dosah nové rakety bude činit až 6 km, hmotnost hlavice je přes 9 kg. Do prefragmentované rakety bude usazen sice menší motor, zato silnější a účinnější, což dává konstruktérům ze společnosti Těchmaš prostor instalovat právě větší a těžší hlavici.

Konec světa v ruském podání: balistická raketa o hmotnosti 100 tun

Velkou výhodou rakety je to, že může být kalibrována tak, aby pronikla určitými povrchy, předtím než vybuchne. Střela pak bude ,,specialistou" na obrněná vozidla či tanky a zvlášť efektivní má být proti řadě jedoucích vozidel či právě tanků, jimž má raketa doslova ,,roztrhat pancíř na kusy".

Prototyp rakety byl představen na mezinárodním veletrhu obranné techniky IDEX 2013 v Abú Zabí a zájem vzbudil i na indickém veletrhu DefExpo v roce 2014.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku