Z průzkumného UAV Terminátor, Mojave s kulomety DAP-6 a kadencí 3 000 ran

Z průzkumného UAV Terminátor, Mojave s kulomety DAP-6 a kadencí 3 000 ran
Autor fotografie: Dillon Aero / Public domain|Popisek: UAS Mojave s kulomety
24 / 04 / 2024, 14:00

Že se drony stanou budoucností způsobu vedení válečných konfliktů dnes již není pochyb. Přelomovým krokem se proto může stát připojení zbraňových systémů na průzkumné UAV, jako je tomu v případě dronu Mojave.

V polovině dubna provedla americká zbrojařská a energetická společnost General Atomics zaměřující se na  vývoj nových armádních technologií test modernizace svého dronu Mojave. Ten proběhl v jednom z největších testovacích center na světě, které nese název Yuma Proving Ground a spadá pod US Army Test and Evaluation Command. V tomto zařízení jsou zbraňové systémy, nejčastěji miny, UAV, helikoptéry, ale také BVP a tanky, vyvíjené pro účely americké armády testovány v realistickém přírodním prostředí pouště. 

Na toto UAS (unmanned aerial system, v překladu bezpilotní letecký systém) byly přidány dva samostatné zbraňové systémy DAP-6 Gun Pod System od společnosti Dillon Aero, které je možné umístit na pevná i rotační křídla širokého množství letounů, kde následně fungují jako letadlové kulomety. Zbraně používají standardní 7,62mm NATO náboje, mají kadenci až 3 000 ran za minutu a jeden systém i s náboji váží asi 158,8 kg. Během testování provedl nový Mojave hned několik letů, otestoval své zbraně na různých cílech a spotřeboval více než 10 000 nábojů. 

UAS Mojave

Připojení kulometů DAP-6 na UAS Mojave tak znamená další pomyslný krok v probíhající revoluci dronů. O podobný krok, vyzbrojit UAS, se již na začátku roku pokusila společnost BAE Systems, když představila svůj dron Concept 2, avšak ten byl vybaven několika raketami SPEAR 3 nebo Meteor. Dron SONGAR s připojeným granátometem nyní testuje turecká společnost Asisguard. Zkušenost z bojiště v Náhorním Karabachu, na Ukrajině i v Izraeli nám ukazuje, že bezpilotní letouny se stávají čím dál tím podstatnější technologií, která navíc často může rozhodovat o samotném výsledku vojenského konfliktu.

 

Investování do rozvoje schopností UAV, ale také prostředků na jejich ochranu a likvidaci, je proto každým dnem důležitější. Zatímco dříve sloužily drony především pro jednorázové sebevražedné útoky nebo byly dražší modely konstruovány primárně jako průzkumná zařízení, Mojave vybavený zbraňovými systémy může znamenat revoluci v přístupu pohlížení na úkoly UAV na bojišti. Dron od společnosti General Atomics se zabudovanými kulomety je totiž multifunkčním zařízením sloužícím jak pro průzkum či monitorování pozic nepřítele, ale může také samo podnikat útok nebo se bránit vůči přesným střelám určeným k jeho likvidaci.  

 

Výhodou Mojave je schopnost STOL

 

Nejvýznamnější předností UAV Mojave je jeho vlastnost krátkého vzletu a přistání STOL, díky kterému má dron možnost startovat z neupravených přistávacích míst také na velmi krátké vzdálenosti. Díky tému může proto letoun konat také mise přímo z letadlových lodí. Americké letouny jsou dlouhodobě kritizovány za svou neschopnost vertikálního nebo krátkého vzletu a při srovnání se sovětskými, ruskými nebo čínskými letadly také většími nároky na přistávací dráhu. 

Dron Mojave

Americká armáda proto v posledních několika letech investuje do projektů krátkého a vertikálního letu, čímž chce své stroje připravit na podmínky moderního bojiště. Jedním z takových projektů je technologie vysokorychlostního vertikálního vzletu HSVTOL, kterou nyní vyvíjí americká společnost Bell Flight. Cílem projektu se má stát stroj schopný stejného vzletu jako helikoptéra avšak s dosahem podobným tryskovým letadlům. Právě způsob vertikálního stoupání by měl být zakomponován v novém typu letounu X-Plane, na jehož vývoji pracuje DARPA.

Autor: Viktorie Pošvářová 

 

Tagy článku

-->