Z ruské náruče do německé. Mezi Indií a Německem se rýsuje velký ponorkový kontrakt

Z ruské náruče do německé. Mezi Indií a Německem se rýsuje velký ponorkový kontrakt
Autor fotografie: Ajai Shukla, CC BY-SA 3.0|Popisek: Ponorka INS Chakra (ilustrační obrázek)
07 / 06 / 2023, 15:00

Indie a Rusko jsou tradičními partnery ve vojensko-technické oblasti. Nicméně alespoň částečně může tuto spolupráci ,,otupit" Německo, které má zájem postavit pro Indii 6 konvenčních ponorek v Programu 75.

Může to být velmi důležité setkání i s ohledem na budoucnost. Indický ministr obrany Rádžnát Singh jednal se svým německým protějškem Borisem Pistoriusem v úterý v Dillí o možné rozšířené spolupráci právě ve vojensko-technické oblasti. Ta by se měla potenciálně dotknout i stavby nových ponorek pro Indii.

Ještě než Pistorius přicestoval do Indie, prohlásil, že není v zájmu Dillí, aby pokračovalo v závislosti na ruských zbraňových systémech. Pokud by si Indie vybrala Německo ke stavbě nové šestice ponorek, byl by to signál alespoň částečného odklonu od Moskvy a většímu příklonu k Západu, s nímž Indie spolupracuje také.

Pistorius informoval indickou stranu o tom, že se německá společnost Thyssenkrupp AG bude ucházet o účast v indickém programu nazvaném Projekt 75 na stavbu a dodání 6 konvenčních ponorek. Stavba by měla probíhat v Indii. Hodnota kontraktu má činit 5,4 miliardy dolarů.

Německá média informovala v této souvislosti o tom, že má být podepsáno memoradnum porozumění mezi holdingem Thyssenkrupp a indickými loděnicemi Mazagon Dock Shipbuilders ve středu. To by měl být první krok k tomu, že si Indie nakonec vybere Německo.

Pokud by Dillí dalo přednost Berlínu před Moskvou, zároveň by tím padla ruská nabídka na dodání konvenčních ponorek z třídy Amur, respektive exportní verze Amur-1650. Zároveň by se posílily vojensko-technické vazby Indie na Západ.

Zdroj: Times of India

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.