Za jakých podmínek bude Turecko vyřazeno z programu F-35? Úřadující šéf Pentagonu předložil ultimativní požadavek

Za jakých podmínek bude Turecko vyřazeno z programu F-35? Úřadující šéf Pentagonu předložil ultimativní požadavek
10 / 06 / 2019, 09:00

Patrick Shanahan, úřadující šéf Pentagonu zaslal tureckému ministrovi obrany Hulusi Akarovi obrany dopis, v němž přibližuje americký plán na možné vyřazení Turecka z programu F-35, na němž se Erdoganův režim podílí dodávkami komponentů pro letoun 5. generace.

Shanahan informuje v dopise tureckého ministra obrany o tom, že americká vláda zastaví tureckou participaci na programu F-35, pokud Turecko nevycouvá z kontraktu na dodávku ruských protivzdušných kompletů S-400. Takové varování je formou ultimativního požadavku z americké strany zatím nejvážnější.

Shanahan pak staví věc zcela jasně: participace Turecka na programu F-35 bude ukončena na konci července tohoto roku, kdy je naplánována dodávka protivzdušného systému S-400 Ankaře. Shanahan v dopise zmiňuje, že pokud skutečně Turecko dostane od Ruska protivzdušný komplet S-400, musí se se USA s Tureckem domluvit na podmínkách ukončení turecké účasti v programu F-35. To by se vztahovalo i na výcvik tureckých pilotů na letounu F-35, který probíhá na Lukeově letecké základně v Arizoně a Eglinově letecké základně na Floridě. 

Shanahan v dopisu uvádí, že Turecko má stále možnost ,,otočit kurs" v dodávce protivzdušných systémů S-400, na což ale Ankara příliš neslyší. Bezprostředně je tak v ohrožena nasmlouvaná dodávka 100 letounů F-35 Turecku, na které prezident Recep Erdogan stále trvá. Podle něho je dodávka ruských systémů S-400 hotovou věcí, přes ,,kterou nejede vlak" a Turecko může provozovat jak ruské protivzdušné komplety, tak americké letouny 5. generace, s čímž však USA zásadně nesouhlasí.

 

Zdroj: thenational.ae

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace