Za jakých podmínek bude Turecko vyřazeno z programu F-35? Úřadující šéf Pentagonu předložil ultimativní požadavek

Za jakých podmínek bude Turecko vyřazeno z programu F-35? Úřadující šéf Pentagonu předložil ultimativní požadavek
10 / 06 / 2019, 09:00

Patrick Shanahan, úřadující šéf Pentagonu zaslal tureckému ministrovi obrany Hulusi Akarovi obrany dopis, v němž přibližuje americký plán na možné vyřazení Turecka z programu F-35, na němž se Erdoganův režim podílí dodávkami komponentů pro letoun 5. generace.

Shanahan informuje v dopise tureckého ministra obrany o tom, že americká vláda zastaví tureckou participaci na programu F-35, pokud Turecko nevycouvá z kontraktu na dodávku ruských protivzdušných kompletů S-400. Takové varování je formou ultimativního požadavku z americké strany zatím nejvážnější.

Shanahan pak staví věc zcela jasně: participace Turecka na programu F-35 bude ukončena na konci července tohoto roku, kdy je naplánována dodávka protivzdušného systému S-400 Ankaře. Shanahan v dopise zmiňuje, že pokud skutečně Turecko dostane od Ruska protivzdušný komplet S-400, musí se se USA s Tureckem domluvit na podmínkách ukončení turecké účasti v programu F-35. To by se vztahovalo i na výcvik tureckých pilotů na letounu F-35, který probíhá na Lukeově letecké základně v Arizoně a Eglinově letecké základně na Floridě. 

Shanahan v dopisu uvádí, že Turecko má stále možnost ,,otočit kurs" v dodávce protivzdušných systémů S-400, na což ale Ankara příliš neslyší. Bezprostředně je tak v ohrožena nasmlouvaná dodávka 100 letounů F-35 Turecku, na které prezident Recep Erdogan stále trvá. Podle něho je dodávka ruských systémů S-400 hotovou věcí, přes ,,kterou nejede vlak" a Turecko může provozovat jak ruské protivzdušné komplety, tak americké letouny 5. generace, s čímž však USA zásadně nesouhlasí.

 

Zdroj: thenational.ae

Tagy článku