Za málo peněz hodně muziky. Ruské letouny Su-34 a Su-57 začaly používat novou modulární munici Grom

Za málo peněz hodně muziky. Ruské letouny Su-34 a Su-57 začaly používat novou modulární munici Grom
Autor fotografie: Oleg V. Belyakov, CC BY-SA 3.0|Popisek: Su-34
03 / 04 / 2023, 13:00

Ruské stroje začaly podle dostupných fotografií z Ukrajiny používat novou modulární leteckou munici Grom. Týká se to letounů Su-34 a Su-57.

Ruské letouny, jak je patrné z publikovaných fotografií, nasazují v konfliktu na Ukrajině novou modulární munici vzduch-země Grom. Hovoříme o Su-34 a Su-57, nicméně tato munice je určena k osazení v podstatě všech typu letounů Suchoj či Mikojan. Jako nosič Gromu má být určen také stroj Su-33 i další platformy.

Pro Ukrajinu to může v bojové praxi znamenat nemalé problémy, protože tato munice, která vychází ze střely Ch-38, je relativně levným řešením kombinované s poměrně vysokým efektem na bojišti. Umožňuje na bojišti provádět přesné údery z větší vzdálenosti. Grom také umožňuje upgrade jednotlivých komponent, respektive jejich doplnění jako kontrolní a naváděcí systémy.

Munice Grom byla představena poprvé v roce 2015, prvním testovacím nosičem byl již zmíněný stíhací bombardér Su-34. Mezi výhody Gromu můžeme řadit jeho modularitu, slušný dolet (120 km) a účinek, protože munice nemá komplexní elektronické komponenty, není proto drahá, jak už bylo zmíněno. K dispozici mají být kromě tříštivo-trhavé bojové hlavice také termobarické.

Rusko reaguje na americkou klouzavou pumu GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB), přičemž její dosah je podobný jako v případě Gromu - 110 km, nicméně právě Grom má asi třikrát větší bojovou hlavici než americká puma. Ruský plán je vyrábět Grom ve velkém množství a munice má být v podstatě univerzální zbraní, kterou by bylo možné integrovat na celou řadu ruských letounů.

Zdroj: bulgarianmilitary.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.