Za svobodou do USA - ruský inženýr nabídl za azyl přísně střežené tajemství o největším ruském bombardéru

Za svobodou do USA - ruský inženýr nabídl za azyl přísně střežené tajemství o největším ruském bombardéru
Autor fotografie: Autor: http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/1989/DoD/DD-ST-89-11765.JPG, Volné dílo|Popisek: Sovětský Tu-160
14 / 02 / 2023, 16:45

Jižní hranici USA legálně i nelegálně obvykle překračují Mexičané a Jihoameričané. V prosinci loňského roku se ale na hranici objevil Rus. Muž, který se představil jako ruský vojenský inženýr, požádal o azyl.

Na oplátku nabídl prozrazení nejpřísněji střežených vojenských tajemství Ruské federace ohledně bombardéru Tu-160. Zprávu přinesl server Yahoo News. Portál se odvolával na informace obsažené ve veřejné zprávě amerického úřadu pro celní a pohraniční ochranu (CBP).

Muž požádal o azyl ze strachu z perzekuce za účast na protestech proti Vladimiru Putinovi na podporu Alexeje Navalného, vězněného ruského disidenta. „Řekl, že je vojenský inženýr a že v letech 2018 až 2021 pracoval na výrobě bombardéru Tu-160 v leteckém výrobním závodě Tupolev v Kazani,“ píše server Yahoo News.

CBP odmítla odpovědět na otázky webu Yahoo News ohledně informací o inženýrovi s odvoláním na interní předpisy.

Vojenský expert Michael Kofman, ředitel programu ruských studií v Centru pro námořní analýzy, řekl, že o ruském inženýrovi nemá žádné věrohodné informace, ale objasnil, jaké znalosti by mohl mít někdo v jeho pozici.

„Člověk pracující v zařízení obranného průmyslu, jako je Tupolev, mohl mít přístup k řadě informací o výrobě obranného průmyslu, specifikacím souvisejícím s bombardérem Tu-160 a jeho nedávno vyvinuté modernizované variantě, různých výrobních procesech a omezení stroje.“ řekl Kofman. ,,Někdo v této pozici by mohl sbírat informace... a některé z nich by mohly být cenné," řekl Yahoo News.

Zpráva CBP byla veřejná a obsahovala Rusovo jméno a další podrobnosti, ale Yahoo News je nezveřejnila. Yahoo News uvádí, že když se na hranicích USA objeví osoba, která tvrdí, že má informace zajímavé pro Spojené státy, CBP a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost je předem prověří. Pokud se informace potvrdí a daná osoba je považována za důvěryhodnou, je poté předána FBI, která jí poskytne úkryt. V tomto případě se informace ukázaly jako věrohodné a ve druhé dekádě ledna byl inženýr shledán věrohodným a potenciálně zajímavým pro USA a předán FBI k dalšímu výslechu.

FBI se také odmítla vyjádřit.

Tu-160, nejtěžší bombardér na světě, Rusové nazývají „Bílá labuť“, v kódu NATO je označovaný jako „Blackjack“. „Je to pravděpodobně technologicky nejvyspělejší letadlo, jaké Rusové mají. Stroj byl použit ve válce na Ukrajině. Modernizovaný strategický bombardér Tu-160M2 Blackjack vyroloval poprvé ve čtvrtek 16.11.2017 z továrny v Kazani.

Moskva má v současné době šestnáct původních verzí bombardéru schopného dosáhnout rychlosti Mach 2, což jsou poslední přežívající zbytky flotily letadel postavených před mnoha roky v Sovětském svazu.

Hlavní vylepšení stroje byla téměř zcela jistě zaměřena na moderní avioniku, na které pracuje koncern KRET, jenž pro inovovaný stroj vyvinul nové palubní systémy, ovládací prvky, systém elektronického boje, sledování využití paliva a řídící zbraňové systémy.

 

Zdroj: tvp.info, The National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.