,,Zabiják" amerických stíhačů je už skoro hotový. Protivzdušný systém S-500 má převzít ruská armáda v roce 2020

,,Zabiják&quote; amerických stíhačů je už skoro hotový. Protivzdušný systém S-500 má převzít ruská armáda v roce 2020
Popisek: S-400
07 / 05 / 2019, 14:30

Vývoj nejmodernějšího ruského protivzdušného systému S-500 Prometej natolik pokročil, že se očekávají první dodávky kompletu již příští rok. Informoval o tom server nationalinterest.org.

Pokud se hovoří o nějaké ruské zbrani skutečně hojně, je to právě očekávaný protivzdušný systém S-500 Prometej, o němž se hovoří s nadsázkou také jako o ,,zabijákovi" amerických letounů F-35. Systém bude tvořit komplement k již existujícímu protivzdušnému kompletu S-400 s tím, že ,,pětistovka" bude určena primárně k ničení cílů na velmi velkou vzdálenost.

S-500 bude podle dostupných informací moci zaměřit a sestřelit cíle na vzdálenost až 600 km. Technické charakteristiky však zůstávají zatím stále utajené a zůstává otázkouá, jestli se je dozvíme ještě tento rok nebo až ten příští. Pokud se však potvrdí informace, které prosakují z ruských médií, bude moci S-500 mimo jiné detekovat a současně zaútočit na 10 bojových hlavic balistických raket letících rychlostí přes 7 kilometrů za sekundu.

Vývoj nového systému zatím pokračuje zdárně bez větších zdržení. Zatěžkávací zkouškou pro systém byly testy, které proběhly právě před rokem. V nich měl S-500 zejména dokázat, že dokáže sestřelit cíl na dlouhou vzdálenost (480 km), delší než systém S-400. Nyní je jasné, že S-500 je téměř hotov.

Na konci dubna prohlásil ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov ruským médiím, že vývoj protivzdušného kompletu je v poslední fázi, což na druhou stranu znamená, že ruské armádě by mohl být dodán již příští rok. To zároveň otevírá budoucí exportní možnosti pro Rusko, neboť je možné, že stejně jako o S-400 projeví i o S-500 zájem Čína či Turecko.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace