Zabojuje si F-22 až do roku 2045?

Zabojuje si F-22 až do roku 2045?
Autor: pixabay.com
14 / 09 / 2019, 15:00

USAF chce osvědčený stíhací letoun F-22 Raptor udržet ve vzduchu co možná nejdéle, a to do roku 2045 i za tuto hranici, uvedl server National Interest.

USAF chce F-22 udržet životaschopnou ještě mnoho let dopředu, a tak se chce v rámci programu Raptor Agile Capability Release (RACR) soustředit na plynulou implementaci nového softwarového i hardwarového zařízení pro F-22. To by podle serveru National Interest zahrnovalo mimo jiné nové senzory pro letoun, vylepšený radar, zmodernizovanou avioniku, rychlejší palubní počítače a také velmi pokročilé zbraňové technologie.

Kromě jiného má ,,modernizační balíček" zajistit zlepšenou interoperabilitu letounu F-22 s dalšími stroji, jako například F-35 či F-16, na který klade USAF zvláštní důraz. 

                                                     F-22 - ve vzduchu až do roku 2045 a déle?

 

Samostatnou kapitolou je pak implementace nových zbraňových systémů - raket vzduch-vzduch AIM-120D a AIM-9X od společnosti Raytheon. AIM 9X, která má vylepšený dosah, čímž se má stát letoun ještě smrtonosnějším, raketa AIM-120D je pak podle výrobce lépe manévrovatelná s vylepšenou GPS navigací.  Americké letectvo nyní dvě tyto nové zbraně pro F-22 zkouší na střelnicích na Tyndallově letecké základně a Eglinově letecké základně.

Cíl je jasný - USAF chce udržet letoun F-22  zmíněnou implementací softwarového a hardwarového zařízení co možná nejdéle provozuschopný, a to až do poloviny čtvrté dekády a možná i za tuto hranici.

F-22 Raptor byl zařazen do služby v roce 2005. Byl vyvíjen k získání vzdušné nadvlády, může však podnikat i protizemní útoky a používat i elektronický boj. Výroba stroje probíhala v letech 1997-2011 a celkem bylo vyrobeno 195 kusů letounu, který tvoří jeden ze základních  stavebních prvků amerického letectva, 

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace