Zabojuje si F-22 až do roku 2045?
foto: pixabay.com
USAF chce osvědčený stíhací letoun F-22 Raptor udržet ve vzduchu co možná nejdéle, a to do roku 2045 i za tuto hranici, uvedl server National Interest.
USAF chce F-22 udržet životaschopnou ještě mnoho let dopředu, a tak se chce v rámci programu Raptor Agile Capability Release (RACR) soustředit na plynulou implementaci nového softwarového i hardwarového zařízení pro F-22. To by podle serveru National Interest zahrnovalo mimo jiné nové senzory pro letoun, vylepšený radar, zmodernizovanou avioniku, rychlejší palubní počítače a také velmi pokročilé zbraňové technologie.
Kromě jiného má ,,modernizační balíček" zajistit zlepšenou interoperabilitu letounu F-22 s dalšími stroji, jako například F-35 či F-16, na který klade USAF zvláštní důraz.
Psali jsme
Čína nesouhlasí s prodejem s americkým prodejem 66 strojů F-16V Block 70/72 Tchaj-wanu a varuje před důsledky takového kroku.

F-22 - ve vzduchu až do roku 2045 a déle?
Samostatnou kapitolou je pak implementace nových zbraňových systémů - raket vzduch-vzduch AIM-120D a AIM-9X od společnosti Raytheon. AIM 9X, která má vylepšený dosah, čímž se má stát letoun ještě smrtonosnějším, raketa AIM-120D je pak podle výrobce lépe manévrovatelná s vylepšenou GPS navigací. Americké letectvo nyní dvě tyto nové zbraně pro F-22 zkouší na střelnicích na Tyndallově letecké základně a Eglinově letecké základně.
Psali jsme
Vojenští odborníci i specializovaní novináři upozorňují na fakt, že dvoumotorový stíhací letoun 5. generace J-20 (,,Mocný drak”) nemá kanón....
Cíl je jasný - USAF chce udržet letoun F-22 zmíněnou implementací softwarového a hardwarového zařízení co možná nejdéle provozuschopný, a to až do poloviny čtvrté dekády a možná i za tuto hranici.
F-22 Raptor byl zařazen do služby v roce 2005. Byl vyvíjen k získání vzdušné nadvlády, může však podnikat i protizemní útoky a používat i elektronický boj. Výroba stroje probíhala v letech 1997-2011 a celkem bylo vyrobeno 195 kusů letounu, který tvoří jeden ze základních stavebních prvků amerického letectva,
Zdroj: National Interest
Tagy