Začala výroba stíhacího letounu Gripen F

Začala výroba stíhacího letounu Gripen F
Autor: Saab
28 / 03 / 2020, 13:00

Ve společnosti Saab byl vyroben první díl trupu dvoumístného stíhacího letounu Gripen F. Tento krok představuje významný milník tohoto programu.

Letoun Gripen F je vyvíjen pro Brazilské vzdušné síly (FAB) a má stejnou progresivní konstrukční koncepci a stejné vlastnosti jako Gripen E. Zároveň disponuje sedačkou, displeji a ovládacími prvky i pro druhého člena posádky. Letoun Gripen F může působit ve výcvikovém módu, kdy slouží k výuce nového pilota, nebo v režimu, kdy je pracovní zátěž rozdělena mezi dvoučlennou posádku, v níž každý příslušník má k dispozici displeje s odlišným nastavením.

Výroba prvního dílu tohoto nového letounu byla nedávno započata v závodě společnosti Saab v Linköpingu.  Jedná se o část vzduchového potrubí těsně za pilotní kabinou.

„Jedná se o důležitý krok pro program Gripen dokazující, že vývojová fáze probíhá podle plánu a očekávání. Započetí produkce dvoumístné verze letounu Gripen je významným momentem i pro brazilské vzdušné síly, které ho budou v budoucnu využívat,“ říká plukovník Renato Leite, vedoucí kontrolní skupiny (GAC-Saab) brazilského letectva.

„K dosažení tohoto milníku na cestě k nové verzi letounu Gripen přispěla zejména efektivní týmová práce odborníků ve Švédsku i Brazílii. Je to pro Saab velmi významný den,“ říká Jonas Hjelm, ředitel divize Aeronautics společnosti Saab.

Na společném průmyslovém programu vývoje a výroby letounu Gripen F se podílí společnost Saab spolu s brazilskými firmami Embraer, AEL Sistemas, Akaer a Atech. V současné době na vývoji Gripenu F pracuje zhruba 400 inženýrů, většina ve Středisku pro konstrukci a vývoj letounu Gripen (Gripen Design and Development Network – GDDN) v závodě firmy Embraer, ve městě Gavião Peixoto v brazilském státě São Paulo. Výroba bude probíhat ve jak ve Švédsku, tak i Brazílii.

Brazílie má objednáno 28 stíhacích letounů Gripen E, jejichž dodávky budou zahájeny na počátku roku 2021, a osm kusů verze Gripen F, u které budou dodávky zahájeny v roce 2023. 

Společnost Saab nabízí verzi Gripen F i Finsku v rámci tamního programu výměny stíhacích letounů.  

 

Společnost Saab dodává na světový trh špičkové produkty, služby a řešení v oblasti vojenské obrany a civilní bezpečnosti. Saab disponuje aktivitami a zaměstnanci na všech kontinentech a díky inovativnímu, kooperativnímu a pragmatickému myšlení neustále rozvíjí a zdokonaluje nové technologie takovým způsobem, aby byl vždy schopen vyhovět měnícím se potřebám svých zákazníků.

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace