Žádné letouny z Ruska, Indonésie napnula zraky k americké novince F-15EX a francouzským strojům Rafale

Žádné letouny z Ruska, Indonésie napnula zraky k americké novince F-15EX a francouzským strojům Rafale
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Dassault Rafale
20 / 02 / 2021, 10:00

Tajenka, jaké bojové letouny nakonec nakoupí Indonésie, je zdá se, vyřešena. Indonéský maršál letectva Fajar Prasetio ve čtvrtek prohlásil, že letecké síly budou posíleny o americké stroje F-15EX a francouzské Rafale. Tím tak zřejmě padá kontrakt na ruské stroje Su-35, který od roku 2018 ,,zamrzl".

Jaké bojové letouny nakonec koupí Indonésie? To byla velká neznámá posledních několik let. SM přinesl před časem informaci, že Indonésie se zajímá o potenciální koupi stíhačů 5. generace F-35. V této souvislosti dříve náměstek ministra obrany Sakti Wahyu Trenggono naznačil, že Indonésie zvažuje nákup amerických letounů 5. generace a je otevřen k případným alternativám za Su-35.

Server Defenseworld.net přinesl návazně informaci, že USA Indonésii letouny F-35 stejně neprodají, místo toho Jakartě nabízí jinou variantu v podobě stroje F-16 v nejnovější verzi Block 70/72, či jiný ekvivalent k F-16, čímž byl zřejmě míněn F/A-18 Super Hornet. Nejnovější standard F-16 si již dříve objednalo například Slovensko. Další možnost pak představoval nákup francouzských letounů Dassault Rafale, Podle serveru La Tribune projevil indonéský ministr obrany Prabowo Subianto vážný zájem o letouny v říjnu minulého roku během své návštěvy Paříže. Potenciální kontrakt by se potom rozšířil i na širší pole spolupráce v oblastech vědy, obranných technologií či protiteroristických operací.

Servery kompas.com, en.topwar.ru, agentura Anadolu a další média nyní přinesla informaci, že Indonésie dává přednost horké novince v podobě F-15EX a právě francouzským letounům Rafale. Na druhé straně se tím zřejmě zavírá cesta k ruským Su-35, kdy byl již v roce 2018 podepsán kontrakt, který ovšem mezitím ,,zamrzl" a nebyl dotažen do konce.

Maršál letectva Fajar Prasetio ve čtvrtek prohlásil, že Indonésie nakoupí v letech 2021-2024 8 amerických letounů F-15EX a 36 stíhačů Rafale. K americkým letounům pak pořídí i transportní letouny Lockheed C-130J Super Hercules a útočné drony. 6 strojů F-15EX má být dodáno Indonésii již do konce roku 2022, což je poměrně šibeniční datum. I když zatím výrobce letounu F-15EX Boeing nepotvrdil, že Indonésie chce koupit tento stroj, vypadá to, že Indonésie skutečně směřuje k americkému ,,řešení" jako první zahraniční zákazník, a na druhé straně francouzským osvědčeným letounům Rafale.

Indonésie posiluje své vzdušné kapacity mimo jiné i proto, aby měla dostatečně účinný odstrašující prostředek proti čínskému pronikání do sporné oblasti Jihočínského moře, zejména okolo Natunských ostrovů. Jako problém se může však na druhé straně jevit naplnění finančního rámce nákupu 44 bojových letounů, což bude obnášet přibližně 3,5 miliardy dolarů. Dlouhou dobu je právě kvůli finančním problémům odkládán upgrade stávajících strojů F-16. Tak uvidíme, jestli Indonésie dokáže dostát svým finančním závazkům, které nejsou v případě zmíněného nákupu vůbec malé.

 

Zdroj: en.topwar.ru, kompas.com

Tagy článku