Žádné poškození hútíjskými drony, HMS Diamond odplul doplnit rakety země vzduch z hlubin gibraltarské skály

Žádné poškození hútíjskými drony, HMS Diamond odplul doplnit rakety země vzduch z hlubin gibraltarské skály
Autor fotografie: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa / Flickr|Popisek: Raketa Aster 30 vypálená z fregaty Forbin (ilustrační foto)
28 / 02 / 2024, 10:30

Torpédoborec HMS Diamond se podle zpráv britského námořnictva brzy vrátí zpět do plného nasazení v operaci Prosperity Guardian. Loď v gibraltarském přístavu potřebovala doplnit zásoby raket Aster pro systém Sea Viper, kterým sestřeluje drony Húsijů.

Ve středu 21. února 2024 ohlásilo britské námořnictvo, že bude torpédoborec HMS Diamond vrácen zpět na svou válečnou misi v rámci operace Prosperity Guardian probíhající v Rudém moři a průlivu Mandeb. Loď byla z oblasti stažena po třech měsících v úterý 6. února 2024. Jako důvod uvedlo Royal Navy dlouhé nasazení lodi na náročné misi a nutnost doplnit munici. Britské námořnictvo současně vyvrátilo spekulace, že by byla loď významně poškozena a pouze uvedlo, že torpédoborec utrpěl jemné škody. 

Loď se podle prvních zpráv měla na začátku února vrátit do svých britských doků v Portsmouthu, ale následně se v médiích objevila zpráva o jejím kotvení v britském gibraltarském přístavu. Podle fotografií a zpráv námořního vojenského komentátora Michael Sancheze, které byly zveřejněny na sociální síti X, je loď v Gibraltaru od 10. února 2024, avšak nic nenasvědčuje tomu, že by byla opravována. Spíše se zdá, že pouze došlo k doplnění zásob munice, aby se mohla HMS Diamond navrátit zpět do oblasti Rudého moře.

 

Tyto informace potvrdil také webový portál The War Zone, který uvedl, že u HMS Diamond prokazatelně došlo především k doplnění raket Aster do systému Sea Viper. V britském přístavu na Gibraltarském poloostrově se totiž nacházejí podzemní sklady munice. Britské námořnictvo s doplněním zbraňových systémů HMS Diamond počítalo již v prosinci 2023 a proto do skladů potřebnou munici pro loď na Gibraltar doplnilo. Čas, který loď strávila v přístavu, byl využit také pro odpočinek asi 200 členné posádky a jejich přípravu na další náročnou misi. 

Torpédoborec HMS Diamond v operaci Prosperity Guardian dočasně nahradila fregata HMS Richmond. Ta však postrádá raketový systém Sea Viper a je naopak vybavena raketami Sea Ceptor. Sea Viper používá střely Aster, které dosahují rychlosti 3-4 Mach (3 600 - 4 900 km/h) a podle svého typu mají dosah 30-120 km. V kombinaci s radarovými systémy SAMPSON a S1850M, které jsou schopny odhalit až tisíc hrozeb v dosahu 400 km, může torpédoborec navigovat až 16 protiletadlových střel Aster současně. Srovnání obou plavidel jsme poskytli v tomto textu.

HMS Diamond

Cílem torpédoborce HMS Diamond na její misi v Rudém moři je nejen bojovat s drony jemenských Húsijů, ale také zamezit pašování zbraní mezi Íránem a Jemenem. Právě proti dronům využívá HMS Diamond rakety Aster, jejichž cena je však v porovnání s húsijskými UAV obrovská. Jen jedna raketa Aster 30 s dosahem 120 km stojí asi dva miliony dolarů (46,7 milionů korun). 

Rakety jsou sice velmi drahé a jejich nasazení proti levným dronům je často kritizováno, ale ve světle těchto informací je potřeba zdůraznit, že britské a americké lodě při operaci Prosperity Guardian chrání veškerá plavidla v oblasti, jejich náklad, ale především také životy tisíců civilistů na palubách nákladních lodí. Royal Navy v současné době testuje levnější zbraň proti dronům, laserové dělo, jehož uvedení do služby je očekáváno v několika příštích letech. O zkouškách laserového paprsku pro ničení UAV jsme vás informovali v tomto textu.

 

Tagy článku