KOMENTÁŘ: Zahraniční žoldnéři v Rusku – krize ruské armády?

KOMENTÁŘ: Zahraniční žoldnéři v Rusku – krize ruské armády?
Autor fotografie: Kremlin.ru; CC BY 4.0|Popisek: Ramzan Kadyrov
18 / 03 / 2022, 15:00

Přísun zahraničních žoldnéřů má dvě strany. Jednak tím ruská armáda dává najevo a potvrzuje svoji neschopnost. A pak: co budou islámští bojovníci dělat po ukončení bojů?

Podle informací ze zahraničních zdrojů Rusko svolává zálohy, doplňuje vojenské jednotky a zároveň přijímá i zahraniční žoldáky. A to i z oblastí, s kterými Rusko či SSSR válčilo. Ale Ukrajinci brání svoji vlast, kdežto Rusové či zahraniční žoldáci dobývají cizí území a ti druzí ještě jen za peníze. Motivace je evidentní, na jedné straně chránit svoji zemi a rodiny, na druhé splnit rozkaz a na třetí vydělat si peníze.

Není potřeba uvažovat o tom, kdo je k boji nejmotivovanější a kdo nejméně. Do bojů by mělo dorazit až 5000 bojovníků z Čečenska, možná i ze Sýrie. Tváří zahraniční podpory Rusku je v současnosti Čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Zvláštností je, že právě Čečensko, jež s Ruskem válčilo, mu vyjadřuje podporu. Kadyrov se však narodil v Rusku a je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.

Avšak přísun zahraničních žoldnéřů má dvě strany. Jednak tím ruská armáda dává najevo a potvrzuje svoji neschopnost. A pak: co budou islámští bojovníci dělat po ukončení bojů? Budou chtít zůstat v Rusku, na Ukrajině, vrátit se domů nebo pokračovat do států EU a případně si přivézt i rodiny.

Islamizace Evropy by tím jen pokračovala. Navíc jde o zkušené bojovníky, kdy mnozí se neštítí ničeho, mají jiná životní pravidla a mnohdy inklinují k džihádu. Pak je též nejasná otázka, zda budou v ruských uniformách nebo ve svých či v žádných. Pokud mají uniformy, jsou dle mezinárodního práva kombatanti. Bez uniforem je to guerilla nebo teroristi.

Každopádně Putin tímto krokem velmi riskuje. Ani není jasné, jak to bude s výzbrojí, zda si přivezou vlastní zbraně, nebo je vyzbrojí Rusko a čím vším. Většinou tito bojovníci jsou pěšáci, ale určitě zvládají i protitankové či protiletadlové ruční systémy. A zrovna jejich rozšíření mezi těmito lidmi, kdy v Rusku kontrola zbraní není dle Evropských standardů, je veliké riziko.

Tagy článku